Wednesday, May 27, 2020

България не може да прости на Русия своите грешки. Ирина Алкснис




В България отново си припомниха обидите, нанесени от Москва. В частност там е твърде популярна представата, че Русия принципно игнорира ролята на българите в просвещението на славяните, създаването на кирилската писменост и като следствие на руската литература.
Този път повод послужи изложбата посветена на Деня на славянската писменност и култура и разположена пред входа в Руският културно-информационен център в София. Писателят и журналист Огнян Стамболиев публикува гневна статия, в която се възмущава от това, че "русите вместо това да ни благодарят, до сега скриват и даже напълно отричат ролята и значението на българите в кръщението и създаването на тяхната литература".
В качество на особено въпиющ факт авторът указва на "предизвикателството", хвърлено срещу България от Владимир Путин, като че публично заявил, че "азбуката на братята Кирила и Методий е дошла от… Македония".
В този случай употребата на частицата "като че" е принципно, доколкото всъщност руският президент подобно просто не е говорил.
Точно преди три години около думите на Путин на тази тема действително се разрази гръмък скандал, в който с резки изказвания подобни на днешните слова на Стамболиев се отметна държавното ръководство на България едва ли не в пълен състав. През май 2017 година руският лидер в срещата си с колегата от Македония (тогава още не Северна), сред прочието отбеляза, че "писмеността е дошла до нас от македонска земя".
Формулировката е абсолютно коректна, което заяви и руското МВнР, доколкото "още по времената на Римската империя регионът, където впоследствие се раждат и работят Св.св. Кирил и Методий се именува Македония". И разбира се никой в Русия не се опитва да отрича приноса на Първото Българско царство в делото по създаване на славянската писменост, доколкото "това би противоречило на историческите факти".
Дори повече, именно такава формулировка (с отправка не към държавната принадлежност, а към историко-географската област, където са се случвали тези събития) може да се счита най-политически акуратна.
Регионът днес поделен между Гърция, Северна Македония и България има бурна история, която трите страни за последните десетилетия успешно превърнаха в минно поле, където распределят помежду си събития с над хилядогодишна давност. Историята с преименуването на Македония в Северна Македония под давлението на Гърция, недоволна от "узурпацията" на името на нейната историческа провинция е в същият ред, в който е и стремежа на България да "приватизира" създаването на кирилицата.
Непрестанната и безкомпромисна борба на трите страни за тяхното велико минало изглежда особено ефектно на фона тяхното доволно мизерно настояще. Гърция се превърна в символ на социално-икономическа деградация в Южна Европа. Северна Македония се отказала от собственото си име ради встъпване в НАТО (само след това Атина перестана да блокира процеса). България сред новите членове на ЕС стана изглежда най-яркият пример за саморазрушение и демонтаж на собствената си икономика в угода на Брюксел.
И да, всичките три случая се съпровождат с усилване на антируската политика с детайлно пресмятане на нанесените от Русия обиди и травми. Най-разни скандали — от шпионски до религиозни — вече почти привично разтрисат отношенията на Москва със страните в "македонските земи".
Обикновено това е прието да се списва на вредоносното влияние на Запад и особено САЩ, които манипулират младшите партньори, настройвайки ги против Кремъл. Срещат се също мнения, че Русия по принцип напразно някога е разглеждала тези страни като дружествени и братски, на протежение векове оказвайки им огромна помощ: демек не прави добро — не ще получиш зло.
Обаче има подозрение, че в днешното раздражение на Източна Европа или Гърция от Русия не малка роля играе това, че нашата страна служи за тях доказателство за погрешността на направения избор и ням укор в предателство — не на Русия, а на самите себе си.
Миналите социално-икономически и политически успехи на Западна Европа породиха у мнозина нейни съседи на изток и юго-изток своего рода комплекс за непълноценност и второсортност. В резултат там се появи на бял свят идеологически уродец, в който твърдата прозападна ориентация и съпровождащата я доброволна униженост ради приобщаване към "правият път" на човечеството се компенсират от хипертрофирана гордост на нацията за велики достижения в миналото — понякога напълно реални, нерядко митически, а от време на време просто измислени на празно място. В последното например особено преуспя Украйна.
И до определен момент всичко вървеше добре. Обкръжаващият свят потвърждаваше правотата на направеният от тях не просто политически, а въобще цивилизационен избор.
Всичко се измени, когато низвергнатата от геополитическият олимп и пребиваваща в тотално нищожество Русия  се върна на нова навивка на развитие и държавно влияние — не отрекла се от себе си, отказваща се да играе по чужди правила и не просто живееща в сладки спомени за минало величие, а точно тук и сега отново творяща историята. Това причинява огромна болка на множество страни, с които Русия от векове свъзва културна и историческа близост, доколкото с едното си съществуване им дава да разберат, че от тяхна страна всичко — саморазрушението и самоунищожението, деградацията и клетвата за вярност към Запад — е било напразно.
Оттук и такава болезнена и изострено-политическа реакция на съседите на това, което в Русия изглежда актуално основно за учените, било то произхода на славянската писменост за България или особеностите на взаимоотношенията на православните църкви за Гърция. Просто защото у тях почти нищо повече не е останало. Прочее съзнателно, със собствените си ръце и с ентусиазъм се отправиха в пещта на световната политика. А доколкото възниква естествена потребност някого за всички неприятни преживявания и процеси да се обвини, то разбира се, Русия за това подхожда прекрасно.
Нали така е къде по-удобно, нежели да се вземе отговорност за собствените решения и постъпки.

Tuesday, May 26, 2020

Капиталистическото щастие

(заглавието е изменено, в оргинала "Съветското щастие" - бел.пр.) Напоследък започнах да обръщам внимание, че за съветските времена с искрена любов и носталгия си спомнят не само осиромашалите и измиращи пролетарии, но и мнозина представители  на напълно благополучната "средна класа", качеството на живот на мнозина от които  в сравнение със съветско време забележително нарастна.
Природата на това явление се крие в това, че щастието на човека е не само в материалният достатък, не само в уважението на околните и комфортният начин на живот както мечтае капитала (в неговите влажни мечти), но е тясно свързано с благополучието на цялото общество.
Например да вземем успешен труженик (или даже някакъв дребен капиталист) под властта на крупният капитал. Работата му се нрави, заплатата (дохода) напълно го устройва, но:
1. На улицата го грабят (могат да го ограбят, и такива случаи той знае) отчаяни хулигани, които капиталът е изхвърлил на бунището на живота (а такива стават все повече и повече), а полицията плюе на това, те защитават само господствящата класа (представителите и помощниците на крупният капитал). Или налитат нагли мажори (личинки на господстващата класа), на които нещо не се е понравило неговото поведение на пътя или той самият...
2. Автомобилът му внезапно евакуират (или той просто се бои от това и през цялото време се тревожи (и не само това), губейки за това време и нерви) и/или неочаквано му дават мега-глоби някакви алчни акули на капитализма (при това строго в рамките на людоедските закони, или даже въпреки, но правда все едно няма да намериш).
3. В магазина го надчита дебилни касиери, нагло обижда охраната, и прочие обитатели  на социалното дъно. Те няма какво да губят и не трябва да се стараят, те все едно отдавна не живеят, а бавно и мъчително умират от нищета и безизходност.
4. В държавната кантора по всякакъв повод го мъчат с бюрократически спънки и клопки, попътно обливайки с презрение разнообразни чиновници-бюрократи (всъщност същите унижени и безсилни същества какъвто е той).
5. Любимата станала привична марка внезапно изчезва от продажба завинаги, снема се от производство, подлага се на масова фалшификация, рязко поскъпва, сменя упаковката, разфасовката, качеството и т.н. А всичко защото някому от акулите на капитализма са нужни още повече пари.
6. Той всеки ден наблюдава своите бедни, болни, мъчещи се от безизходност съграждани, за които не се е намерило място в живота, съчувства им, но с нищо не може да помогне и страда от това.
7. Той знае своите приятели и родственици, на които е провървяло по-малко отколкото на него. Които са умерли до срока или все още страдат в мъчителна безпросветна нищета.
8. Постоянно изпитва върху себе си ненавистта и го е страх от своите по-малко успешни съграждани, които справедливо завиждат на щастливчика. Нали същността на капитализма е, че на един "победител", получил всичко (или поне избегнал бедите), винаги се пада цяла тълпа "лузери" загубили всичко. Които "невидимата ръка" е ограбила до конец, подарила плодовете на техните усилия на собствениците на капитала и малцина приближени...
9. В дълбините на душата си той постоянно се опасява, че сам може да се окаже сред бедните и болните... Подсъзнателно той винаги чака поредният удар на "сътбата" (предизвикан от поредният пристъп на алчност на крупният капитал, който във всеки момент може да го ограби или даже да убие, "Само бизнес - нищо лично"). Бои се за своите деца, които причакват все нови и нови беди. И този страх отравя и винаги ще отравя даже най-голямото щастие, придавайки му горчив привкус на мимолетност.
Даже наистина богатите освен че страдат от нечиста съвест (да се самозалъгват те отдавна са се научили, но подсъзнанието не може да се излъже), но и напълно справедливо смъртно се боят от обкръжаващите.
Те напълно осъзнват своята престъпна същност и демоническа роля, затова са принудени да строят около себе си охраняема зона, оказвайки се фактически доживотни затворници в своят благоустроен по клас "лукс", затвор.
Видно истинско щастие в капиталистическият ад е невъзможно за никого по принцип (макар да страдат всички по разному).
Всички тези мъчения са неизбежна и неотделима част от образа на живот в рамките на безчовечната и садистска по същност капиталистическа парадигма.
И всичко това не се откупва за никакви пари, с никакво богатство. Само при социализма (комунизма) нормалният честен човек може да бъде щастлив истински.
Единствените, когото всичко днес устройва, това са моралните уроди от всички разновидности.
Нали капитализмът е рай за подлеците, само тук, и само те са щастливи изцяло и напълно. И затова и искрено и страстно ненавиждат социализма (комунизма), който за тях е земен ад...