Китайският «Глобал Таймс» публикува обзорна аналитическа статия защо в Тексас се получи така както се получи
В коментарите плътността на «азнавасневервам» от страна на американците е такава, че реших да я преведа (бел А.Роджърс)
Защо в Китай, имащ аналогична по размер енергосистема няма такива изключвания като в САЩ
Защо САЩ, най-мощната страна на земята, продължава така впечатляващо да се дъни в отговор на природни бедствия? Този въпрос изниква в умовете на мнозина китайци и не само, когато те недоверчиво наблюдават как суровият зимен щорм покрива САЩ, оставяйки след себе си над 30 загинали (по нови данни 58 - бел.пр.) и няколко милиона в тъмнина без електричество.
Шокът предизвиква не самите сериозни метеорологични условия, а доколко различни аспекти на американската система се оказват неготови за тях. И как правителственият апарат, и на федерално, и на локално ниво отговаря на природната катастрофа: опитите да се намери краен, гризня между партиите и тотална некомпетентност – която вече видяхме при провала на системата в опитите за борба с пандемията.
Без да гледаме шумният наратив издиган от различни политически групировки, наблюдателите и експертите считат, че този провал е резултат от съвкупност проблеми в инфраструктурата за снабдяване с електроэнергия (включая остарели генератори и линии за предаване) в съчетание с недостатък от законодателно регулиране и национална координация.
Макар в този случай причина бе лошото време, но като цяло САЩ лидируат по количество блекаути сред развитите страни.
Тъмнина
В това време докато стотици милиона китайци се наслаждаваха от неочаквано топла и безопасна китайска Нова Година тази седмица, за известно време забравили за пандемията, зимният щорм удари по южната част на САЩ със замразяваща до костите температура, оставяйки около 30 човека мъртви и над 3 милиона без електричество.
Ситуацията бе особено тежка за богатият с нефт Тексас, който някой наричат «енергетическа столица на света». Мнозина живеещи в щата описват тъмните, апокалиптически сцени на своята борба за оцеляване в течение на над две денонощия без електричество и вода – най-базовите функции на съвременната цивилизация.
Янг Янг, 24-годишен студент от Китай живеещ около Тексаският медицински център (Texas Medical Center) в Хюстън, каза, че не е имал електричество две денонощия, и той не можел да си представи, че такова е възможно в съвременна Америка.
«Домът ми постепенно се превръщаше в хладилник», разказа Янг на «Global Times» във вторник, добавяйки, че едва преживял първата нощ, замръзвайки, и даже не можал да си приготви храна без електричество и вода. Янг възнамеряваше да отиде в университета и остава там колкото може по-дълго, за да избегне студа у дома.
Докато милиони продължават да се борят за живота си, всички нива на правителството в САЩ до сега не могат да окажат помощ или поне да дадат някакви отговори освен прехвърляне на вината на своите политически опоненти, което предизвиква ярост сред населението.
Сред най-раздражаващите бе коментара на кмета на Колорадо Тим Бойд, който написа в отговор на критиката «Никой нищо не ви е длъжен, това не е в зоната на отговорност на местните власти да ви помогат във времена от типа на днешните… само силните ще оцелеят, а слабите ще исчезнат». Бойд бе принуден да подаде оставка.
Но на това опитите за прехвърляне на вината и отказ от отговорност не спряха.
Някои консервативни политици и лидери на мнения се опитаха да обвинят в блекаутите всичко наред, започвайки със зависимостта на щата от енергията на вятъра и други «зелени» источници на енергия (в което има частица правда) до социализма (а той тук какво общо има?!).
Бившият губернатор на Тексас и министър на енергетиката при Тръмп Рик Пери заяви, че демократите са оставили хората без електричество, за да внедрят в щата социализъм. Други, например сенатор Тед Круз, наблягаха на зависимостта на щата от възобновляеми источници на енергия.
Не мнозина обаче се купуват на такива политически игри, и казват, че множество други места – Канада, Швеция и даже американският Среден Запад също са преживявали аналогично време, но при това не са изпитвали подобни проблеми.
Статистиката показва, че САЩ преживяват най-много блекаути сред развитите страни (ще изброим няколко най-големи):
— през 1965 год седем щата от северо-изтока преживяха внезапен блекаут;
— през 1977 год Нью-Йорк остана без електричество;
— през 1996 год в няколко западни щати имаше наведнаж два блекаута;
— през 1998 год източното крайбрежие пострада без светло;
— през 2003 интегрираната мрежа САЩ-Канада остана без енергия;
— през 2005 южна Калифорния остана без светло;
— през 2014 северо-изтока преживя блекаут.
Съгласно статистиката, в периода от 2008 до 2017 год в САЩ е имало 3188 изключвания на електричеството средно, и над 3000 за последните пет години. Например, на 13 юли 2019 год Нью-Йорк преживя масивен блекаут, по време на който се изключиха даже светофарите. А в края на 2019 год щорм на крайбрежието на Калифорния доведе до загуба на електричество за 300 хиляди души в Мичиган, Охайо и Калифорния.
По-дълбоки проблеми
Макар природните условия също да играят роля, налице са по-дълбоки системни проблеми в електромрежите в САЩ, включая остаряло оборудване и линии за предаване. Аналитиците казват, че алчните за печалба частни фирми и провалната система за държавно управление не могат (и не желаят) да поправят тези дългосрочныипроблеми.
«Защо САЩ всеки път оправдават своите проблеми със зимните бури?», заяви Шу Бин, директор на Пекинският НИИ по икономика (State Grid Beijing Economics Research Institute). Добавяйки, че енергосистемата е много уязвима и се нуждае в постоянно обслужване и обновление.
Отчет на Департамента по Енергетика на САЩ (US Department of Energy, DOE) от 2015 год казва, че 70% от трансформаторите в страната са по-стари от 25 години, 60% от предпазетилите - по-стари от 30 години, и 70% от линиите за електропредаване са по-стари от 25 години. И възрастта на тези компоненти «degrades their ability to withstand physical stresses and can result in higher failure rates», тоест «снижава тяхната способност да преживеят физически стресове и може да води до увеличение количеството аварии».
За сравнение, Китай активно инвестира в изследвания и разработка на технологии в енергетиката, които правят нейното разпространение по-умно и безопасно.
Например, с помощта на big data и други иновации разработката на нови електромрежи активно използва «изолационни сензори», които действат наподобие умни часовници, мониториращи вашето здраве, само че в енергетиката.
Също за САЩ представлява голям проблем разделените им електромрежи, нямащи национална координация и регулиране.
Например, електромрежата на Тексас не е съединена към други регионални мрежи, което прави невъзможно пренасочването на енергия от други места, когато местната система на щата изпитва проблеми.
«В САЩ няма общонационална електромрежа като в Китай. Когато те се сблъскват със сурово време, един щат се оказва не в състояние да помогне на други, както китайските провинции и региони правят в подобни случаи», разказа Лин Бокьянг, директор на China Center for Energy Economics Research в Xiamen University.
Но по-дълбок проблем от повтарящите се блекаути в САЩ – са неумелостта и некомпетентността на тяхната политическа система да решава кризите ефективно. Експертите отбелязват, че това се вижда и по провалите в реагиране на други предизвикателства – типа многочислените случаи на масова стрелба или пандемията на коронавируса.
Независимо от предупрежденията за наличието на проблеми в националните електромрежи, които бяха обозначени в докладите на DOE, правителството на САЩ даже не се опита да поправи тези проблеми, и остави решението им в ръцете на частните компании, които са съсредоточени върху получаването на максимална печалба, а не върху безопасността.
Сред примерно 3000 фирми в бранша генерация на електроэнергия в САЩ примерно 72% са частни, в същото време електрическите мрежи завеждани от градските и селски власти са едва малка част, в основно задействани в крайната продажба.
Управляемият с добре координирани общонационални планове с масивни инвестиции (не ви ли напомня нещо от нашето минало? петилетен план и строеж на въглищни, водни и атомни електроцентрали, т.е. - масивни инвестиции - бел.пр.), Китай построи една от най-големите и напредничави електромрежи в света, което позволява не само незабавно да се определя наличието на проблем, но и бързо да се пренаправя енергию от други региони в случай на необходимост.
«Китай използва 50Гц по цялата страна, като че цялата страна чувства единно биене на сърцето», заяви Шу, добавяйки, че в Китай никога не е имало такива голени и продължителни блекаути като в САЩ.
Например, широко известният проект за електрическа трансмисия «изток-запад» е резултат на съчетанието на технологии с отчет на китайските географски особености. В Китай 80 процента от енергоресурсите, които могат да бъдат използвани за производство на електроенергия са разпределени в западните и северни региони на страната. Сред тях са водните ресурси на провинции Юньнан, Гуйчжоу и Сичуан на юго-запад в Китай и са 68 процента от генерацията.
При това икономиката е най-развита в централните и източни региони, потребяващи над 70% от общокитайското потребление. Затова ефективно да се развива страната бе нужно да се осигури прехвърлянето на голямо количество енергия на големи растояния.
Китай освои най-модерните технологии, като «СВЧ-предаване» и «гъвкаво предаване на постоянен ток» («UHV transmission» и «flexible DC transmission»), което позволи да се реализират проекти за предаване на електричество «запад-изток» и «север-юг». Което на свой ред създаде възможности за развитие на западният регион на страната.
Лицемерие
Независимо от това през януари, когато Китай изпита ограничения в доставките на електроенергия предвид високото потребление на фона ниски температури и значителна икономическа активност, множество западни медиа използваха този факт за крясъци, че Китай не е способен да осигури с електричество своите граждани, а също осъждаха «политическата мотивация да се накаже Австралия» със забраната за импорт на въглища.
Но фактически никакви широкомащабни блекаути нямаше – такива като в САЩ, които продължават последните няколко години.
Тази и други пропагандистски кампании по очерняне, запуснати от западните медиа и политици против Китай, също доведоха до това, че мнозина китайци зафиксираха лицемерие в критиката от страна на САЩ, които сами се оказаха неспособни да защитят своите граждани от коронавируса и ги осигурят с електричество в сурови времена.
«Те вече казаха своята дума. Само социализмът осигурява спасение. САЩ предлагат оцеляване на най-силните», написа един от ползвателите Sina Weibo, реагирайки на коментарите на кмета Бойд.
«Тексаските официални лица критикуват недоволството на хората по отношение правителството и ги оставят да «плуват или потъват»… това разкрива лицемерието на САЩ и отразява неуспеха на американската система за управление и дисбаланс между федералните и местните власти», коментира Ли Хадунг, професор от Института за международни отношения в Китайският Университет по Външна Политика (Institute of International Relations of China Foreign Affairs University). Добавяйки, че Тексас демонстра въплъщение на социалният дарвинизъм и неговият неуспех.
Бележка от А.Роджърс:
Епилог. Преведох този текст не за това да позлорадствам (макар и това го има). А за това колкото може повече хора да видят какво успя да избегне Русия.
Ако плановете на Чубайс за разделяне на Едината Енергосистема (ЕЭС) на Русия и нейната приватизация бяха се удали, то с отчет на руските размери и климат ние също бихме преживявали не по-малко проблеми от американците.
Но, за щастие, плановете на рижия не се реализираха и Русия избегна ущърбният американски сценарий.
Държавното управление и социализмът за пореден път демонстрираха своето преимущество пред «пазарчето реши» и «дефективните частни собственици».