Thursday, November 28, 2024

"...декларираното от комунистите равенство"

Авторът, както и преобладаващото мнозинство, погрешно разбира същността на декларираното от комунистите равенство. Това понятие беше умишлено подменено, за да дискредитира идеята за социализма и комунизма.

Как и защо това беше направено? Много просто – вместо равенство като социално понятие, ни беше подхвърлено равенство като имуществено понятие. Но имущественото равенство в смисъла на изобилие е невъзможно – не е възможно всички да имат апартаменти в центъра на Москва с изглед към Кремъл, не е възможно всички да бъдат хранени с черен хайвер и омари. Но да бъдат затворени в бараки и хранени с водниста супа – това е лесно. Именно така критиците започнаха да тълкуват равенството: „Вижте, ето го вашият комунизъм и социализъм – всички ще бъдат затворени в бараки и ще бъдат хранени с водниста супа, ето го вашето социалистическо равенство“.

Социалистическото равенство се представя като „всичко да се отнеме и да се раздели по равно“. Всъщност нито социализмът, нито комунизмът предполага имуществено равенство. Ето, погледнете социализма: „От всекиго според способностите му, на всекиго според труда му“. Къде тук виждате „на всеки апартамент в Сочи“? Социализмът дори не предполага осигуряване на всички с жилище (независимо дали е барака или нещо друго), не обещава на всички медицина, не обещава образование. Социализмът дори не обещава всички да бъдат нахранени – „на всекиго според труда му“, ако не си изработил, ще си гладен. Социализмът обещава само справедливо заплащане на труда.

Комунизмът също не обещава омари за всички: „От всекиго според способностите му, на всекиго според потребностите му“. Подчертавам – според потребностите, а не според капризите. Ако човек има потребност от здравословно и пълноценно хранене, комунизмът го обещава. Обещава да нахрани всички, но не и с черен хайвер. Комунизмът гарантира правото на почивка за всички, но не и Малдивите за всички. Комунизмът обещава топло, светло и просторно жилище за всеки, но не „апартамент с южно изложение за всички“ – това просто е невъзможно.

Именно тази „невъзможност“ използват критиците – те умишлено формираха погрешно разбиране за термина „равенство“, за да доказват невъзможността на комунизма.

Между другото, формулите на социализма и комунизма дават отговор и на вечния сарказъм „кой ще чисти тоалетните в комунизма?“ – „От всекиго според способностите му“ – ако имаш способности, ще се занимаваш със сложна работа, а ако нямаш – тогава ще чистиш тоалетни.

И така, излиза, че в комунизма няма равенство? Има. Но не имуществено, а социално.

Откъде произлиза нуждата от този лозунг? И тук всичко е просто – обществото в Руската империя беше съсловно. Благородници, селяни, търговци, мещани, казаци, евреи, духовенство... И за всяка група хора имаше различни закони. (Между другото, това не съществуваше само в Русия – спомнете си табелите „само за бели“ или „вход забранен за кучета и украинци“). Така че обещаното от болшевиките равенство е създаването на единни закони за всички, равенство пред закона и осигуряване на равни възможности. Това, ако щете, е американската мечта – общество на равни възможности. „От всекиго според способностите му“ – ако имаш способности, обществото ти предоставя възможност да ги реализираш.

По какво вашият труд е различен от табуретка?

Трудът на всеки работник е стока. Стока, която работникът предлага и продава на пазара на труда.

Например, завършили сте курсове, колеж или университет и най-накрая сте готови да започнете работа. Какво трябва да направите? Да съставите CV и да се постараете то да достигне до работодателите.

И тук започва класическият съвременен пазар:

Първо, вашето CV трябва да попадне в полезрението на HR специалиста. Много платформи любезно предлагат платени услуги за промотиране на профилите ви: „Бъдете винаги в ТОП-а!“

Вашето CV трябва да привлече вниманието на HR специалиста. За това има множество курсове: „Как да съставите продаващо CV.“

Намериха ви? Поканиха ви на интервю? Поздравления! Вие сте получили „топъл лийд“! Остава малко. Сега в действие влизат личните продажби. Трябва да „продадете“ себе си по време на интервюто – първо на HR специалиста, после на мениджърите. Дори можете да се „пазарите“ за заплатата – например, леко да намалите очакванията си (не случайно много работодатели не посочват заплата или дават „диапазон“).

Успяхте? Поздравления! Току-що подписахте договор за продажба на труда си!

А с какво това се различава от продажбата на стар диван в „OLX“ или на нови телефони в онлайн магазин?

Съставихте продуктова обява (и за това има курсове как да го направите красиво);

Купихте платено промотиране на обявата си;

Получавате обаждания, идват потенциални купувачи за оглед – тук в действие влиза вашето красноречие и умение да представите стоката добре.

Пазарите се малко, предлагате отстъпка. И ето, продадохте стария диван или един от новите телефони.

И все още мислите, че трудът ви не е стока? В условията на пазарни отношения всичко се превръща в стока. Вие, любовта, приятелството, дори общуването и грижата.

А помните ли правилото на пазара? Купувай евтино, продавай скъпо. Вие и вашият купувач имате диаметрално противоположни цели. Така че никога не вярвайте на приказки за „една лодка“ и „общите ни задачи.“

 Източник: тг Российский Трудовой Фронт.

 „...Атеистичният светоглед изисква интелектуална безстрашност. Той изисква също така и морална безстрашност. Ако сте атеист, вие се отказвате от въображаемия си приятел, отказвате се от утешаващите опори под формата на небесен баща, който ви избавя от тревогите. Ще умрете и никога повече няма да видите своите починали близки. Няма свещена книга, която да ви каже как трябва да постъпите, какво е добро и какво е зло. Вие сте достигнали интелектуална зрялост. Не трябва да се отклонявате от живота и моралните решения. Но в това зряло безстрашие има достойнство. Вие гордо стоите под пронизващия вятър на реалността. Не сте сами: около вас е топлината на човешките ръце, както и наследството на културата, която е създала не само научното знание и материалните удобства, които носи приложната наука, но и изкуството, музиката, правните норми и цивилизованото обсъждане на морала."

Monday, November 18, 2024

Отговор на постът «Ако марксизмът е мъртъв, то защо борбата с него продължава?»⁠⁠

Защото те се боят от повторение.

Всички те, чукащи елитни отполирани курви, гледащи от своята 100 метрова яхта към личната им задгранична 5 етажна къщица с градина от 10 хектара, където полето за голф се губи в модният ландшафт от растения от червената книга и дипломирани градинари. Където спалният район те виждат само на страниците на мемове и в обзорите на Евгений Баженов и Лора Крумова. Където аналната тапа се инкрустира с диаманти, чисти като светлината от очите на Галадриел, а негърът-любовник е избран и отгледан от най-добрите гледачи на кучета от Нова Зенландия.

Те се боят от народа, боят се, че хората ще се протегнат към знанията, затова и тв и интернет са заляни с предавания, които могат да пробудят едва ли не само животински инстинкти.

Както средневековна Европа е заливала немитото тяло със скъпи благовония за да не вони, така и капиталистите заливат естественият стремеж на човека към комунизма с лъжи, говно, похот, алчност, страх и отчужденост на човека от неговият принос в обществото и от самото общество. Те се страхуват какво ще е, ако ние се обединим, другари!

Wednesday, November 6, 2024

Языковой патриотизм⁠⁠

Однажды Георгий приехал в бывшую республику социалистического лагеря по делам, и остановился там в гостинице. Позже, ему понадобилось продлить проживание на пару дней. С этой целью он явился на ресепшен, где царствовал блондинистый вьюнош.

Ранее на ресепшене все начинали разговор на русском (хотя в этой республике, как и в некоторых других, упивающихся своим счастием, русский язык называют «оккупантским» и всячески его чураются). Поэтому Георгий обратился к вьюношу на языке Пушкина. Лицо того, побледнев, отразило ужас и паническое состояние.
- I don`t want to speak Russian with you! – гордо ответил вьюнош.
- То есть, вы знаете русский, но специально говорить со мной на нём не будете?
- Yes.
- Лады, я тоже с вами общаться не стану. Зовите менеджера.

Менеджер возник немедленно, и вопросил противоборствующие стороны, в чём дело.

Вьюнош озвучил расклад на гордом языке независимого государства. Георгий – на русском. Менеджер спросил Георгия по-оккупантски, говорит ли тот на английском.
- Конечно, нет, - флегматично сказал Георгий. – Вообще ни слова не знаю. Жил в колхозе. Но видите ли, букинг, то бишь сайт, с которого я бронировал ваш отель, вполне принимает жалобы и на русском языке. И отзыв я оставлю на нём же, с полным рассказом о ваших прекрасных сотрудниках, что демонстрируют свой патриотизм на рабочем месте.

Менеджеру почему-то эта идея не понравилась. Он указал вьюношу отойти в сторону, и сказал, что сейчас займётся проблемой сам. Оформил, как надо, продлил электронный ключ номера, принял оплату, и всё это на оккупантском языке. Менеджер говорил на нём с акцентом, временами запинался, но в целом, знал его довольно-таки неплохо.

Ситуация треснула пополам, когда менеджер завис с одним вопросом, не зная, как его правильно сформулировать. Георгий перешёл на язык британских колонизаторов.
- А…ну вы же сказали, что не говорите по-колонизаторски…- поразился менеджер.
- Говорю, конечно, - скучно сообщил Георгий. – Если человек плохо знает мой язык, естественно, я сам предложу ему перейти на английский, зачем его мучить. Но тут иной случай. Ваш паренёк, находясь на службе, с утра пораньше специально подчёркивает, что конкретно НЕ ХОЧЕТ общаться со мной на русском. Ну, тогда выёбываться он может в другом месте. Ему, вероятно, славно осознавать - вот он не поговорит на русском, и кровавый режим у нас сию же минуту на бок завалится. Детский сад, штаны на лямках.

Последняя фраза была произнесена на оккупантском, но менеджер её прекрасно понял.
- Извините, - сказал он на оккупантском. – Этого больше не повторится.
- I hope so, - ответствовал Георгий на колонизаторском, и они разошлись.

Честно говоря, он даже удивился вежливости менеджера: ибо республика столь горда, независима и патриотична, что Георгий ожидал выступления против него целого отеля. В таком случае, Георгий адресовал бы менеджмент на хуй, и уехал в другую гостиницу, уснастив Интернет пиздатыми отзывами о качестве сервиса. Но этого не произошло.

Следующим утром, едва Георгий вышел на завтрак, осчастливив весь персонал своим появлением, вьюнош как ни в чём не бывало пластмассово приветствовал его.
- Hello.
- Вы - хуй, - спокойно проинформировал его Георгий.
- Что?! - от неожиданности и шока вьюнош внезапно вспомнил оккупантский.
- Я говорю, доброго вам здоровья, - любезно улыбнулся Георгий. – А вам что показалось?

Вьюнош побагровел и промолчал. Георгий поддержал его ласковым взглядом. Парень явно очень большой патриот, но просто плохо знает русский язык. А в таком случае, получив пожелание здоровья, довольно легко ошибиться.

(с) Zотов