Sunday, April 12, 2020

Снимката на деня. САЩ: Символът на Великата депресия от 1930 се върна - вече унищожават мляко

Един от Символите на онази Велика депресия, която преживяха САЩ през 1930те години стана образа на излятото на земята мляко. Причини за унищожаване на храната, толкова нужна на масата безработни, бяха видимо няколко обстоятелства. 
Първо, паднаха цените, второ падна покупателното търсене - парите на хората свършиха.  
И американските млечни компании предпочетоха да изливат в земята своята продукция вместо да кажем, безплатно я раздадат на масата гладувщи. Да-да голодомора в САЩ отнесе тогава почти 6 милиона живота. Наистина за това да се спомя в средата на адептите на Град на Хълма не е прието...    
И ето днес в инета се появи като реинкарнация свежа фотография, която фиксира буквално същата картина като и преди 90 години - млякото се излива в полето. САЩ. Април 2020 година. Както се казва: "Получете и се разпишете".    
Пишат още: "Американските фермери във Флорида изливат в земята мляко... Примерно 7% от произведеното за седмица мляко бе унищожено по такъв, или подобен начин, а млечните крави колят на месо... С някои други продукти се случва същото, защото всички ресторанти в страната и прочие точки за обществено хранене са затворени, а образуващите се излишъци от продукти не намират пазар".    
И това когато Тръмп обяви вече "Ситуация на мащабна катастрофа" (Major disaster) по целите Съединени Щати, и храната за всички ще е много необходима.   
Америка. Април 2020 година.
Цитат от Твитер: "Farmers from across the country are being asked to dump their milk this week, as the restaurant and food service demand crumbled rapidly due to COVID-19. ( Ben Butler, Twitter )".
Превод: "Фермерите по цялата страна (САЩ) са получили молба да хвърлят своето мляко тази седмица, понеже ресторантите и кафетата е заповядано бързо да се затварят във връзка с коронавируса".   
Тоест, виждаме повторение на старата американска история: Ако в криза няма платежоспособно търсене - храната се унищожава.

Фото agprofessional.com

Америка през 1930-е.
Млякото - в земята. Голодомор - за хората:










 


"Опашка за безплатна храна".
Скулптор Джордж Сигал.

Мемориалът на Франклин Делано Рузвелт, Вашингтон:

Thursday, April 9, 2020

Каква ще бъде икономиката която ще дойде на смяна капитализма?






На смяна на капитализма ще дойде социалистическа икономика и това е неизбежно във всички развити страни. Основната разлика на социализма е в забраната на частна собственост върху средствата за производство, което предполага използване на наемен труд на други хора. Втората разлика на социализма е в обезателната проверка по какъв начин човек получава своя доход, със своя труд или за сметка експлоатация на наемен работник. Цел на такава проверка е точен отчет и контрол на вложеният от конкретният човек труд в общото производство.
Основно мерило на благосъстоянието на човека (и неговото социално положение), при социализма е неговият труд (който е точно отчтен, в съответствие с квалификацията, образованието и прочие фактори.)
Социализмът не допуска УРАВНИЛОВКА или ОГРАБВАНЕ на един човек от друг. Например при капитализма два човека работещи на различни предприятия (елитно и просто) получават еднаква заплата, но единият не прави нищо за тези пари, а другият се труди с пот по лицето. Това е КАПИТАЛИСТИЧЕСКА УРАВНИЛОВКА. Капиталистическото ОГРАБВАНЕ виждаме, когато човек (буржуа) въобще не се труди, но получава огромен доход, заради притежаването на капитал, или от владение на производство и т.д. При социализма уравниловката е недопустима по самото му определение (заплата по труда).
Преходът от развит капитализъм к социализъм, (смяна формата на собственност) става тогава, когато обществото разбира цялата НЕИЗГОДНОСТ на конкуренцията между хората, и разпознава монополите като разновидност на конкуренцията за удържане на нещо ценно. Монополията е вид конкуренция, когато конкурента не допускат в някаква област на дейност (където всичко е "хванато").
Капиталистите обикновено се хвалят с конкуренцията като двигател на прогреса, но това не е така. По своето определение конкуренцията е ограбване (отнемане на ресурси) от човек, семейство, група хора, от САМИТЕ СЕБЕ СИ, СВОИТЕ СЕМЕЙСТВА, СВОИТЕ ПРИЯТЕЛИ, но чрез ръцете на КОНКУРЕНТИТЕ. А в общ смисъл конкуренцията и монополиите са просто глупост на болшинството хора (може да се докаже математически).
При социализма има преходна форма  на съперничество в труда, наричана социалистическо съревнование. Тази форма не трябва да се бърка с конкуренция, т.к. съревнованието е само морална (спортна) форма да се работи по-добре за обществото, а по труда да се получава доход за себе си. За хората с развит морал съревнованието не е обезателно, те и така работят качествено.
Социализмът предполага държавна и обществена/кооперативна собственост върху средствата за производство . Дребните предприятия от леката промишленост, сферата на услугите и всичко което при капитализма храни "малкият бизнес", при социализма също така храни работниците на кооператива (артели, сдружения и т.п.) Разликата е само в това, че кооперативът е ПО-ЧЕСТЕН, т.к. лъвският пай не прибира за себе си СОБСТВЕНИКА на средствата за производство.
Социализмът предполага обезателно бесплатно образование, обезателно развитие на науката (с държавна програма), обезателно бесплатно здравеопазване на работниците (и членовете на семействата) и обезателна поддръжка на семейството (например безплатно жилище). Просто е да се види, че всички тези действия УВЕЛИЧАВАТ производителността на труда и затова са ИЗГОДНИ за обществото. Сравнете: платената медицина, образование и жилище при капитализма снижават производителността на труда на работника.
Социализмът предполага планова икономика както в мащаба на държавата, така и в мащаба на предприятията. ПЛАНОВАТА икономика ако разгледаме въпорса в дълбочина е даже при капитализма основа на всички успешни крупни корпорации. Т.е. корпорациите работят по строг план, а пазарът за тях е само отвън в областта реализация на продукцията (там където пазарът още не е поделен с "договорняк"). Пазарът заставя капиталистическите производства да харчат огромни средства за реклама, това повишава крайната цена на продукцията. При социализма секторът на рекламата въобще не е нужен. Той може напълно да се замени от сектор за точна социология (изследвания търсенето и оценка качеството на една или друга продукция).
Капиталистическите корпорации са принудени да формират с рекламни методи търсене за своята продукция, което води до отъпяване на така наричаният потребител (налагане на ненужни стоки и услуги, моди и т.н.) Социализмът е строй ориентиран не на извличане на печалба от предприятието, а на удовлетворение потребностите на хората, следователно, производството ще се подстройва под потребителя, а не наопаки.
Социализмът е строй, който обезателно развива моралните принципи в хората, защото моралните принципи на отношение към труда и един към друг увеличават производителността на труда.
Ръстът на ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ НА ТРУДА води при социализма до СНИЖЕНИЕ на потребителските цени! Логично - ако стока или услуга са произведени с по-малки разходи, то и цената е по-ниска, а значи да се купи е по-лесно. Сравнете с капитализма - цената при "договорняк" на пазара е толкова висока, че човекът като потребител може едва едва да купи стоката. Ако търсенето на стоката изведнаж е повече, то цената веднага се повишава (за да се хапне ПЕЧАЛБА). А ако конкурентите заставят капиталиста да снижава цената, то като първа задача капиталистът се стреми с нечестни методи да ОТСТРАНИ конкурента. Познато, да? Капитализмът също се стреми да продаде на потребителя стоката много пъти (Windows), и да окаже услугата така (лошо), че потребителят да се принуден отново да купува и купува (медицина). При социализма качеството на стоки и услуги е свързано с организацията на производството, а не с желанието да се печели. Ако има добре развита обратна връзка чрез социология и т.п. , а предприятието получава бонуси за качество, то качеството ще бъде гарантирано високо. Т.к. това е една от преките цели на социалистическото производство.
В статията разгледах основните принципи на социализма и тяхната полза за обществото. Разбирам ще има претенции типа, а в СССР имаше опашки, а ннямаше качество и т.п. Отговарям: в СССР нямаше и социализъм на 100%. Що се касае опашките, то при капитализма бедният работник строител на къщи стои на опашка за възможността да купи жилище в построената сграда цял живот, но така и не може да купи (парите не стигат), а богатият син на олигарха си купува жилище (т.к. той е извън опашката).

Thursday, April 2, 2020

Китайка относно Пандемията

Кратко разсъждение относно пандемията от китайската девойка Лин Цай

ДА СПРЕ ПАНДЕМИЯТА Е ПО СИЛА САМО НА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА СИСТЕМА ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ВЪОРЪЖЕНА С ВИСША ТЕХНИКА.

Днес започна работа метрото в град Ухан. А само преди три месеца Ухан бе епицентър на взрива на короновируса. Производствените, административни и културни обекти на мегаполиса също пристъпиха към работа в щатен режим. Освен това с цел най-бърза ликвидация на последствията от продължителната карантина жителите на Ухан получиха продуктови талони и талони даващи право за безплатно посещение на културни мероприятия. Фактически можем да говорим, че с епидемията на короновируса в Китай е приключено. Но какво стана залог за това? Особеностите на социално - икономическата система на Китайската Народна Република, бавно но сигурно движеща се към социализъм. В това време докато в капиталистическите страни системите за здравеопазване страдаха от хронически недостатък на финансиране и деградираха, народното Правителство на Поднебесната влагаше в развитието на системата за здравеопазване огромни средства. Само за двадесетте последни години в социалистически Китай бяха построени двадесет хиляди болници, снабдени с най-съвремено медицинско оборудване. Развитата система за здравеопазване, въоръжена с най-нова медицинска техника позволи бързо да се справим с епидемията на ненавистният вирус. И да спасим велико множество човешки животи. Разбира се, при желание можете да ме обвините в софистика. В това, че лъжа в угода своето идеологическо мирозрение. Представям желаното за действително. Е какво пък. Ако потърсите материали за нашата система на здравеопазване и сравните с нивото в собствените си страни и кои да е други капиталистически страни, то ще видите реалното техническо превъзходство на системата за здравеопазване на Китай над системите за здравеопазване в капиталистическите страни, преживяващи днес наистина трагически времена. Какъв смисъл влагам във всичко написано по-горе? Какво е посланието? Пандемията на короновируса нагледно показа на всички слабостта на глобалната капиталистическа система. Тази система може да осигури къпане в разкош на малка групка лица. Но не може успешно да решава задачите, стоящи пред цялото човечество в двадесет и първи век. Не може да осигури на всички нейни жители равен достъп до жилище, образование и медицинско обслужване. При това медицинско обслуживане качествено, а не какво да е. Приключвайки с феодализма и осъществявайки глобализацията, обединявайки човечеството, капитализмът остаря. Изпълни своята историческа мисия. Днес той е длъжен да отстъпи място на социализма - по-прогресивен модел на социално - икономическо устройство на обществото. След като с епидемията бъде приключено ще трябва сериозно да се заемем със създаване на нов комунистически интернационал. И пролагане на път към светло социалистическо бъдеще за човечеството.