Tuesday, August 23, 2022

Братя и сестри по работническото движение

 Добър ден, имперци и имперочки, махнете имперченцата по далеч, понеже темата днес е за възрастни.

И така, ето вече няколко месеца наред пред топлес-барът Star Garden, дето е на булеварда Ланкершим в Северен Холивуд, пикетират наведнаж няколко десетки негови бивши работници. Те твърдят, че са се сблъскали с немотивирани уволнения, небезопасни условия на труда и проблеми с компенсацията, демек - със заплатата.

Бившите работници нееднократно заемали тротоара пред бара, държали плакати, носили любопитни костюми, приветствали преминаващите коли, сигналили и се опитвали да убеждават потенциалните клиенти да не влизат в топлес-бара в никой случай.

Миналият петък тяхното привично скандиране започна не в клуба, а миля и половина от него, на паркинга на Лос-анджелеският офис на Union Actors’Equity Association - Обединената асоциация за равноправие на актьорите. За протестуващите това стана знаменателно събитие, доколкото Actors ’ Equity е профсъюз с над едновековна история - и за пръв път в своята дейност той взе под защита "танцьори и танцьорки с определена насоченост". С други думи, профсъюзът застана на страната на стриптизьорите.

Това не е първият опит да се организират топлес-актьорите в отделен профсъюз, но това е първият успешен опит - предишният път усилията на актьорите от пип-шоуто Lusty Lady в Сан-Франциско завърши с провал. Наистина, след провала на работническо-актьорското движение се провали и самото пип-шоу, закрито през 2013 г, ибо никой от нормалните топлес-актьори не сътрудничал с тях, а да набират претенденти за тези високи длъжности от близлежащата селска местност не се съгласило вече самото пип-шоу.

Обръщайки се към тълпата привържъници в петък вечер, президентът на Actors ’Equity Кейт Шиндл казала: “Ние сме готови да поддържаме, сътрудничим и приветстваме работниците на топлес-дайв-бара Star Garden в техният стремеж към справедливост”. Тя добавила: “Те работят много, те са артисти и спортисти, а сега те са наши братя и сестри в работническото движение".

Достоверно е неизвестно пели ли са събралите се на половин глас "Марселезата" и "Интернационала" и раздавали ли са на присъстващите трудовете на Карл Маркс и Владимир Улянов-Ленин. Това вече не е така и важно - и този хвърчащ митинг не ще стане начало на нова работничестка повестка, поставена ребром пред проклетите капиталисти. Къде по-важно е, че призракът на икономическият ураган в Съединените засега Щати започна да придобива по-отчетливи очертания.

Събитията в Калифорния всичко на всичко отразяват общият вектор на развитие на ситуацията с човешкият капитал в Америка - и даже ако там все още твърдят, че безработицата се намира на безпрецедентно низко ниво от 3,5%, то това са само особености на националната американска трудова статистика.

Ето ви прост пример. Да предположим човек се числи на борсата на труда като безработен. Получава помощ, ходи на събеседвания и кой знае защо през цялото време иска да яде. Доколкото помощта за храна в течение на целият календарен месец не стига, човека решава нещо да продаде на местният аналог на Авито - и щом го направи него го задраскват от списъка на безработните и той преминава в разред предприемачи без лицензия. Удобно? Удобно. Отразява ли това реалното количество хора без работа в страната? Не.

А ето това, че половината (50%) от американските компании очакват масови уволнения за съкращаване числеността на персонала и оптимизация на разходите - това вече е факт. Както и това, че 52% от компаниите очакват въвеждане на моратории за наем на персонал, а 44% отменят предложенията за свободни работни места.

Best Buy, Ford Motor, HBO Max, Peloton, Shopify, Re / Max, Walmart и Wayfair влизат в числото фирми, обявили за уволнения в последните седмици - и проучване проведено от PwC показва, че 722 топ-мениджъри на крупни компании в САЩ са готови за такъв вариант на развитие на събитията.

Такива са очакванията на ръководителите за близките шест месеца-година, и следователно те могат да се изменят, счита Бхушан Сетхи, съпредседател на глобалната група PwC по персонал и организация.

“Те се съсредоточават на това, което могат да контролират” - заяви Сетхи за работодателите. “Те имат работа с геополитика, проблеми  на веригите доставки, инфлацията, събитията в Украйна, всички тези фактори, за които те са длъжни да определят какви са техните стратегии”.

Засега американската статистика показва, че пазарът на труда в САЩ остава силен - работодателите добавиха през юли 528 хиляди работни места, което е над очакванията за този период; други данни показват, че има значително съкращение на ваканциите, което свидетелства за явно забавяне на пазара:

Количеството ваканции, показател за търсенето от работодателите на работници, се е съкратило до 10,7 млн през юни, което примерно е с 605 000 по-малко, отколкото през май, съобщи агенцията (Министерството на труда в САЩ - автор). Това бе третият месец поред на снижение от март, когато бяха отворени почти 11,9 млн ваканции, което е рекорд, а това означава, че може да има по-малко възможности за търсене на нова работа.

Към това трябва да се добави и още един важен фактор - това, че който сменя работа, в резултат започва да получава повече от тези, които не го правят:

Цифрата, приведена от PwC, представлява медиана тоест половината работници сменили работа са получили чисто повишение на заплатата с 9,7% или повече. Другата половина сменили работа е получила по-малка чиста прибавка или тяхната чиста печалба се е снижила.

 От началото на 2021 г работниците се уволняват от работа с повишени темпове в тенденция, известна като Великата оставка. Търсенето на работници рязко нарастна, доколкото икономиката на САЩ като цяло излезе от съня на епохата на пандемията, което доведе до това, че предприятията започнаха да конкурират за сметка повишение на заплатата.

Както изясни PwC, работниците, сменили работа са получили по-голяма финансова изгода от тези които  са останали със своя работодател. Съгласно изследването средният работник, който е оставал на същата работа от април 2021 г до март 2022 г е получил снижение на заплатата с 1,7% с отчет на инфлацията.

И все пак главен въпрос остава качеството на работните места - в страна с икономика на услугите най-малко са нужни работници и инженери и най-много се търсят сервитьори, продавачи в супермаркети, продавачи на недвижимост и финансови консултанти. Тоест хората основно работят в тази сфера, която в криза страда първа - и в която обемът съкращения винаги е бил най-висок.

С какво са заети големите играчи? С проблемът за съхранение на ключевите таланти, без които тяхната дейност просто ще спре - а обикновеният персонал при желание може да се замени с автоматизация. Например,роботи отдавна управляват комуникацията на банки и крупни компании с клиентите, а живи хора на телефонната линия могат да си позволят малцина - сега със същите темпове върви изместване на човешката сила от други сфери на дейност. Постави на камионите автопилоти, които ще се справят със задачите по доставка на товари - и веднага няколко милиона души ще се окажат на улицата.

Въпреки всичко шансове у американската работническа класа още остават - така че, "Смело, товарищи, в ногу! Духом окрепнем в борьбе!".

Ако говорим честно, то много би се искало да се видят в бъдещите протести, акции и манифестации колони топлес-актьори, излизащи за по-светло бъдеще. Е направо така, в работни "костюми" и на платформи с пилони - в края на краищата кой е казал, че протестът не трябва да се превръща в бразилски карнавал?

"Есть у Революции начало, нет у Революции конца". А какъв край няма у американската Революция, нека всеки реши сам.

 https://zen.yandex.ru/media/stateman/bratia-i-sestry-po-rabochemu-dvijeniiu-63049efd84b81235649a0f03?&

No comments:

Post a Comment

Коментарът ви ще бъде модериран и след това включен към блога. Възможно е публикуването му да се забави по тази причина, за което моля да ме извините.