Friday, February 28, 2014

Испански журналист за ситуацията в Украйна

Можех ли аз изначално да си представя, че моята съвсем редова командировка в Украйна ще се превърне в нещо избиващо почвата под краката по журналистически мерки? Можех ли да си помисля, че подготовката на репортаж за отбора на Украйна по футбол, с която в рамките на селекционният турнир за Евро-2016 ще се срещне нашият отбор, съвершенно неочаквано за мен самият се превърна в репортаж за задкулисието на голямата политика.

И така, моята редакция чака от мен материали за това, къде днес се готви украинският футболнен отбор, какви тактически схеми възнамерява да прилага, и какъв футбол е готова да демонстрира на полето. Този материал аз разбира се ще предоставя на своя шеф-редактор. Но сега за мен, като за човек, като за пишещ журналист, съвсем друга тема излиза на първо място във връзка с това, което видях и чух от простите хора в Украйна. И покрай тази тема лично аз не мога да премина равнодушен.

Днешна Украйна въобще не и е до футбол! Ще кажа честно: всички тези кадри за страната, които наблюдавах на телеекраните в Европа, и които рисуваха за мен и другите такива наивни зрители, картинки на народна борба с корумпираната власт и картинки на народно излияние за свобода от диктатурата, след видяното и чутото в самата Украйна извикват у мен, като минимум, чувство на недоумение. И даже повече – чувство, че Европа просто информационно са надули и продължават да надуват с лъжа до днес.

На нас ни говорят, че украинският народ се е събрал в единен порив с цел да донесе до властта своите искания. Да – «донесе», да – «искания». Готов бях да повярвам. Но украинският ли народ? Може ли да наричаме украински народ хората, които реанимират образи на подгласниците на главните нацистски палачи от XX век. Хора, от деянията на които самата Украйна е патила.

Аз видях със собствените си очи, как на административните здания в украинската столица закачаха огромни портрети на двама души.

Кой е на тези портрети? – попитах аз един украински младеж, който бе на площада. Това са главните борци за свобода на всички украинци - Степан Бандера и Роман Шухевич, - отговори той.

Испанский журналист о ситуации на Украине


Когато се върнах в своята хотелска стая, реших да потърся информация за тези хора. Стана ми елементарно интересно да узная, кого в качеството на кумири виждат тези украинци, които са запълнили площадите, заявявайки за свобода и равенство. Приятели мои, аз отдавна не бях изпитвал такова чувство: стори ми се, че от глава до пети ме обляха със ледена вода. Тези господа – това са последователи на нацистската идеология, фактически застанали под едни знамена с Третият Райх по времето на Втората световна война. Сега техните лица завинаги са се врязали в моята памет. Сега тези лица до края на дните ми ще се асоциират с това, което е прието да се нарича завой на Украйна към Европа.

Вие искате ли на вашата врата да почука държава, новите власти на което, без да скриват, декларират лозунги на нацистски престъпници? Ако това искат Брюксел или Берлин, то нека ги приемат в своите обятия. Аз съм против. Мисля, че преобладаващото число рядови европейци също са против.

И стоящите на фона на тези портрети хора, гледащи в объективите на телекамерите на европейските, американските, австралийските информационни телеканали, заявяват, че те възнамеряват да строят европейска Украйна?

Това е страшно. Страшно е, когато виждаш, че у маршируващите под флаговете на радикалният национализъм очите са налети с кръв. Страшно е, когато разбираш, че техните лидери няма да се спрат пред нищо. Но ако на мен ми стана страшно, то можете ли да си представите, колко страшно е за хората, не принадлежащи към украинската нация в днешна Украйна. Колко страшно е за евреите, русите, българите, та и за самите украинци, които не приемат националистическият преврат. А нали сред тях има още много от тези, които още помнят ужасите на 40-те. Те тогава са защитили своята земя, но кой днес в Украйна ще защити тях самите?
Страшно е още и това, че хората, които разбират, къде може да ги доведе новата украинска власт, нямат лидер. Аз бях в големият украински град Харков. Гражданите са разтревожени. Те няма на кого да се опрат. Администрацията се опитва да се задържи с всички сили на власт, и за това е готова да приеме това, което аз лично смело наричам националистически преврат. Даже харковската милиция не може да бъде гарант за безопасност. Милиционерите се боят да поддържат тези, които са против новият Киев, защото не искат отново да се окажат предадени от властта.

Аз говорих с един от харковските милиционери. Знаете ли, какво ми каза той? Той каза: ако вие сте от Европа, то поне вземете оттук своите марионетки. Аз отначало не разбрах, кого има предвид. Та така – в Харков вече сега на малки групи започват да се събират радикали от западните украински области. Автобуси не използват. Пристигат основно с влакове, отрано резервирайки квартири и хотели, за да могат после по команда да се съберат и устроят националистически преврат и тук. Милиционерът нарече тези хора марионетки. Дайте да помислим заедно: «вземете си оттук марионетките» - това означава, че множество украинци добре разбират, че революцията идва отвън, че ние – европейците – като минимум не се противим на такова развитие на събитията. А ако не се противим, то значи и помагаме!
Аз не започнах да правя опити да му обясня, че аз съм прост спортен журналист от Испания, тъй като разбирах, че всички обяснения ще изглеждат в тази ситуация не на място. Аз се обърнах и си тръгнах, не разбирайки, накъде отивам. Аз видях паметник на Ленин, който бяха започнали да охраняват харковчаните. Аз видях, как решимостта на тези хора не може да намери точка на опора – няма го човека, който би могъл днес в Украйна да противостои на възраждането на идеите на Шухевич.

Излитайки от Харков, аз мислех за това, че ако в Украйна не се появи достойна сила, способна да върне ситуацията в цивилизовано русло, не се появи лидер на тази сила, то чумата ще се разпространи по цяла Европа. Готови ли сме ние за това? Мисля, че не сме. Не сме готови, защото даже нашите СМИ упорито се опитват да подиграят за тези, които доведоха до власт радикали, стараейки се да не забелязват техните татуирани ръце в производни на хитлеровите свастики, да не забелязват бикове от епохата на нацистският разцвет в Европа.

Украйна не и е до футбол.
Автор Хосе Серкас (Испания)

Thursday, February 27, 2014

Да поменем Украина, и майната и



Ю.АлексеевИзвестният в Латвия руски журналист, ръководител на интернет-проекта IMHOclub Юрий Алексеев в своите размишления, оформени като писмо до «оранжевия другар» под название «Ще сменим Украина, и майната и».
Ю.Алексеев:

- Вчера купих в магазина бутилка водка «Украинская» и изпих чашка мълчаливо, без да се чукна (традиционният начин на поменаване на умрелите по руска традиция - бел.пр.). Жал ми е за Украйна. Кой би могъл да предположи преди 23 години, че всичко така ще стане…
По принцип, след раздяла на Съюза на украинците се отчупи един от най-хубавите късове от Руската империя. Каква завидна промишленност и се падна… от авиазавода «Антонов» и четири атомни електростанции до винопроизводителните стопанства в Крим. А още 25% от световния чернозем, най-доброто селско стопанство в СССР, въглища, нефт, метали, мощен военно-промишлен комплекс, 1400 (!) километра черноморско крайбрежие, пристанища, пътища, курорти, вузове, НИИ, 50 милиона активно и образовано население… Не като Киргизия, под ягодите!
Украйна исторически бе най-оживената и развита част от империята. Както се казва в известният филм, «и кузница, и житница, и здравница». На нейните лакоми земи хиляди години хвърляха око всички възможни и невъзможни завоеватели: монголо-татари, турци, поляци, литовци, пруси, французи, австрийци, даже шведският крал тръгна в Полтава да воюва (къде Швеция, къде — Полтава). Идейният вдъхновител на днешните майдано-бандеровци —  Хитлер, когато ставала дума за Украйна, казват, примлясквал с език и сладострастно стенел: «Я-а, я-а-а, дас ист фантастиш!..»
Накратко, когато преди 23 години украинците отчупиха от СССР най-хубавата му част (включая подареният Крим), всички народи от бившата империя с черна завист помислиха: «Гледай, провървя им на хохлите, така им провървя!»
А сега, внимание: годишният ВВП на днешна Украйна на глава от населението е 3860 долара. За сравнение: у нища Албания — 4000 долара. Съседните небогати Полша и Русия изпреварват Украйна по ВВП почти ЧЕТИРИ ПЪТИ — 13 300 и 15 000 долара съответно. Измиращите и разбягващи се от своя земя латиши имат на душа 14900 долара. И сега най-обидното за хохлите: у съседите-белоруси (които "щирые и свидомые" (искренни и осведомени - бел.пр.) украинци считат «тъпи совки») — 7400. Два пъти повече. Какъв провал!
Вие — не сте добитък, вие — не сте козли?
Преди 10 години, по време на «помаранчевата революция», хит на сезона стана песента на украинската рап-група «Гринджолы»: «Разом нас богато, нас не подолаты» («Заедно сме много, не ще ни победят»). На Майдан я изпяха 100500 пъти. В екстаз хората се захласваха, биеха глава о земята, сам видях. В тази песничка ключеви думи бяха: «ние — не сме добитък, ние — не сме козли». Смело заявление. Искат ми се доказателства. Факти някакви… Поне разумен отговор на сакраменталният въпрос: ако си такъв умен, защо си такъв беден? По-беден от Албания и ДВОЙНО по-беден от «тъпа совкова» Белорусия.
А може, все-пак си струва накрая да се усъмните? Да предположите за минута, че възможно, все пак сте добитък и все пак — козли? Ами ако? Много е полезно да погледнем на себе си от страна.
Дайте аз ще ви обясня на пръсти. Преди 10 години вие протестирахте против «нечестните избори». Демек, Янукович, който тогава ви «подолал» (преодолял) е подправил резултатите. Устроихте голяма всеукраинска дискотека, месец пяхте и танцувахте на своя Майдан. В резултат — повторни избори и победа на сипаничивия Ющенко и «жената с косата». А само след пет години вие своя въжделен Ющенко (за който пяхте и танцувахте месец на мраза) отправихте в помийната кофа завинаги. Извинявам се да питам: а шо така? Що стана?
А после избрахте за президент тоя същия «отмайданен» Янукович (вече без поправки, под наблюдение на световни експерти), и песничката «ние — не сме добитък, ние — не сме козли» получи свеж смисъл. Схващате ли? През 2004-а викахте, че «не сме добитък» — и избрахте Ющенко, а през 2010-а — се върнахте назад към Янукович. Тоест помислихте хубавичко, всичко претеглихте… и признахте, че вие все пак сте добитък и козли... Смехтанимога!
Кафявият майдан
Преди три месеца вашият президент Янукович предпочете руските 15 милиарда и 30-процентна отстъпка за газа пред безплътният «договор за ассоциация» с гейропа. От моя практически поглед — юнак! Умело пудреше мозъците на гейропейците, а в това време активно се пазареше с Путин. И все пак прекара ловкия чичко Пу на конкретни мангизи! Румънци-българи-гърци, които са в пъти по-богати от Украйна, такъв Янукович на ръце биха от московския самолет изнесли. Златен клозет биха подарили в пожизнено ползване. Десет клозета!
А вие, украинските «не-добитък-не-козли», започнахте гуми в центъра на града да горите. Ех, не сте сръбнали още вие европейска мъкица. На 23 февруари побъбрих по скайп със своя армейски приятел Мишка (живее в Лвов), изпихме по чашка за Съветската армия. Поговорихме за руският газ… Аз в скайповската камера му показах своята сметка за вода-отопление за януари (211 евро). Той не повярва. Каза, че неговата пенсия на подполковник от украинската армия е един път и половина по-малка. А квартирите у нас — еднакви.
Всъщност, а къде сега мангизи ще вземете — Киев да ремонтирате? Осрахте нали града, не по-зле от хитлеровите завоеватели. Простете, но вашият «евромайдан» — това е висше проявление на идиотизъм. Ако той не бе завършил с 80 трупа, аз сега бих се въргалял от смях. Всъщност, за бъдещите трупове аз конкретно предупреждавах още в началото на декември «В спектъра оранжевият цвят стои рядом с червения. Малко да отместиш дължината на вълната — и тръгна тя». Отместиха, и тръгна!
Янукович — крадец!
Главен аргумент на днешните майдановци (които не са съвсем фашисти) е такъв: Янукович — крадец, а неговото обкръжение — банда. Е с това точно няма да споря. Разбира се — крадец. Янукович е крадец от детство, неговата първа съдимост е на 17 години за грабеж в състава на банда, три години колония получава, лежа ги.
На цяла Украйна бе известно, но него все едно го избраха. Да си се отсмееш! Защо? Ами така винаги става, когато в страната възникват «оранжеви» настроения с песни и танци. Когато народът започне да гласува за тези, които най-гръмко вика в микрофона пред тълпата — на сцената излизат най-големите мерзавци и клоуни. И други там не може да се появят ПО ПРИНЦИП!
Вие можете ли да си представите, на сцената на Майдан да излезе разумен икономист-управленец и да започне, без да бърза, да чете сериозна програма за излизане на страната от криза (с часове, да кажем, 3-4). Кой би го там слушал между извиванията на поп-певичката Руслана и рап-речевките «Разом нас богато»? На Майдан са нужни лозунги кратки и дебилни: «Избери мен, избери мен — птица на щастието на утрешния ден. Слава на Украйна! На героите слава!»
След песенни майдани народите ВИНАГИ избират най-безсмислените и подли правители — «борцуни» тип Ющенко. Е а после, ако не се случи поредният майдан, на сцената излизат «здравите стопанственици», тоест крадците. Впрочем, оранжевите борцуни — също са крадци, макар и не толкова умели, както тези, които ги сменя. Ние в Латвия това го минахме преди 23 години. И до днес го минаваме.
Янукович — убиец!
Вторият аргумент на майданутнатите украински другари: «Янукович е давал заповеди да раняват и убиват «мирни демонстранти». А виж с това съм готов да споря. Е, помислете сами, кой във цялата тая евромайданна история бе най-малко заинтересуван от кръв?
Ако отхвърлим предположението, че Янукович е идиот със суицидални наклонности (а той явно не е идиот, и е много жизнелюбив човек), то е ясно, че кръв на улиците, даже минимална — това е неговата неминуема смърт. И той това го разбираше, с месеци държа под град камъни и огън безоръжните милиционери.
А кой конкретно даваше неадекватни заповеди «трепем децата», откъде се взеха снайпери? Това вие никога няма да узнаете. Същия въпрос като: кой уби Кенеди? Преди 23 години се проля кръв в Рига и Вилнюс. Следствието тече до сега. На всички песенни майдани — от Рига и Вилнюс до Сирия с Украйна — винаги се появяват снайпери, които развръзват боя. И тях никога не ги намират. Единственото, което може да прави в този случай разумната публика — да строи предположения, кому е изгодно.
Вземете по пирожка от полицата
Включваме мозъка и мислим. С какво започна Майдан? С отказа на Янукович да подпише «евроинтеграция». Кой всичките тези три месеца рапалваше майданни настроения и накрая доведе украинският народ до кърваво безумие? Зловредният Путин? Австралийските аборигени? Марсианците?
Как не! На Майдан на поток потекоха разни «емисари» — литовски, полски, шведски, немски, американски политици — министри, депутати, комисари, сенатори, държавни секретари и заместници. И всеки излиза на сцената на Майдана между революционни песни и вика нещо безсмислено, но запалително (разпалващо), от типа «Ние сме с вас! Украйна слава! Геройте слава!»
И колкото по-идиотска бе чуждестранната персона и нейните лозунги, толкова повече се разпалваше Майдан. Дойде даже главният кретен и лузер от миналото десятилетие — екс-президентът на Грузия Саакашвили, човек, просрал една трета от собствената си страна, погубил маса народ, човек, фамилията на когото грузинският народ ще проклина във вековете. И този ядящ вратовръзки пуснаха на сцената, а Майдан му аплодира. Братя-украинци, вие да не искате сътбата на неговата страна?
Но най-мерзкото зрелище, лично за мен бе, когато старата жаба — зам-държавна секретарша на САЩ Виктория Нуланд раздава на майданутите пирожки. А майданутите тези пирожки и вземаха от ръцете и се кланяха. Държавата е на ръба на банкрута, народа на ръба на гражданска война, а тя пирожки американски донесла. Не пари, не помощи, не съвети, как да спасяват страната, а — пирожки! Да хрантути тъпият и благодарен добитък. Украйна слава, геройте слава, ето ти за това пирожка! Аз тия пирожки в г... (задраскано) в мутрата бих и хвърлил. Сори за непарламентарните изрази.
Момчета, вас ви вързаха, като деца. Вие мислите, что това вие САМИ сте устроили своя майдан? Наивни деца! Това ТЕ ви устроиха майдан, втори за 10 години. Вашият Янукович пробва да не изпълни указание на вашингтонския и брюкселския обкоми — и го наказаха с кървав майдан. Както до това наказваха Египет, Либия, Сирия и т.н. По същия този сценарий, едно към едно. А вие в това представление — не сте герои (за които "слава!"), а — подтанцуващи и пушечно месо. За пирожка.
Демокрация бандеровски образец
Какво сега става у вас… ой, лошичко! Правителство няма, милиция няма, пари в бюджета няма и няма откъде да се вземат, в страната — махновско Гуляй-поле наполовина с бандеровска партизанщина, Крим вече вдигна руски флаг, вече и там кръв е пролята… А вашата Рада весело приема закон за забрана на руският език. По-актуален въпрос в този момент не се намери. О це гарно, о це — "държавническо мислене" на  украинският народ! Слава на Украйна!
Вчера вечерта на Майдан утвърждаваха новото правителство — със сцени, под музика. Пълен сюрреализъм — Гогол, "Тарас Булба", Запорожката сеч... Какво хилядолетие е? Ущипете ме, аз спя...
Всъщност, какво вие все ревете «Слава на Украйна!»? Като минимум, това е нескромно. Това звучи примерно така, като че аз да изляза на улицата и започна да рева: «Слава — НА МЕН!»  Това другите народи, на вас гледащи, трябва с възторг да възклицават «Слава на Украйна!» А сега другите народи, на вас гледащи, с ужас шепнат: "пре....а се Украйна". Момчета, вие майданете всеки 10 години — и вас по ВВП ще ви изпревари Сомалия.
И макар да ми е жал близкият народ (сам по кръв съм на четвърт хохол), но в даденият случай аз все-пак считам, че чашата тази вие трябва да изсърбате до дъно. С банкрут, с пълен развал на икономиката, с развал на страната, със стотици хиляди икономически беженци, с хуманитарна милостиня от богатичките съседи… Накратко, със всичко това, което е длъжно да се случи след голямо всенародно безумие. Народите, даже големите, от време на време е нужно да се ударят фейс във тейбл.
Иначе те никога няма да поумнеят.

Източник:  http://baltija.eu/news/read/36592

Saturday, February 22, 2014

Молдова разкодира ЕС

Европейските чиновници са обвинени в измама на жителите на «колонизираните» страни. За това в рамките на международната конференция «Молдова в «Източно партньорство» след Вилнюс» заяви председателят на украинската асоциация «Доставчици на Митническия съюз» Олег Ногинский.

Friday, February 21, 2014

Свобода в Украйна

+1284  Jewry отправлено 1 день назад
Собственно, разве они не этого хотели?
Если всё это правда, то план удался.
Нет ни милиции, они же все были бандиты и только людей пытали да крышевали.
Нет медицины, все равно же плохая была.
Власть у народа, а тут уже кто сильнее тот и прав.
Продолжайте дальше называть русских рабами режима, вам можно, вы же свободны.

Източник: http://pikabu.ru/story/soglasen_vse_chto_tam_tvoritsya_ni_razu_ne_smeshno_1988158

Thursday, February 20, 2014

Краят на една цветна революция

"Депутатите от украинския парламент приеха в четвъртък постановление за спиране на насилието по улиците, връщане на полицията и жандармерията в казармите и демилитаризиране на Киев." - из новините.


Ето финалната, последната фаза за ликвидиране на цветна революция в Укайна. Ето метода за справяне с цветни революции - в действие. Не знам кой център е създал тази стратегия, но те сработиха като по ноти. Да започнем малко по-отдалеч. И така целта на цветна революция е да изплаши властите с масови протести, като ги принуди да дадат оставка, или да започне гражданска война от някакъв вид, която да прерастне във външна интервенция от някакъв вид - чрез финансиране или директно от заинтересуваната страна. Стъпките са известни - събитие, протести, полицейско насилие, сакрална жертва/жертви на снайпери, силово разгонване и ескалация на конфликта/гражданската война. (Забележка: против протести не се използват снайпери. Използват се КАРТЕЧНИЦИ.)  И така къде сбърка сценария. Имахме събитие и протести, но уви - първа зацепка - нямаше полицейско насилие. Беркут стоеше, невъоръжен, незащитен, като неподвижен заслон на пътя, предизвиквайки изблик на екстремизъм от отсрещната страна. Вериги, пръти, булдозери. Нямаше реакция. Нямаше бити с палки, влачени, арестувани, или почти нямаше арестувани. Нямаше разпалване на конфликта. В същото време Янукович нон-стоп преговаряше и се споразумяваше с кого ли не. Предлагаше примирие, министерски постове, нови избори. Това обаче нямаше как да устрои революционерите. Те искаха или да го уплашат, за да се предаде, или да радикализират конфликта, като предизвикат някакво насилие от страна на милицията, което все не се случваше. Тук революционният център трябваше да предприеме следваща стъпка. Включваха се коктейли Молотов, град от камъни, импровизирано оръжие, но така и не се стигна до така очакваното насилие на милицията. Провокацията не успя. Обикновените граждани можеха да направят две неща - да се радикализират, т.е. да вземат в ръце оръжие и да започнат да воюват срещу милицията, или да си отидат в къщи. Протестите са хубаво нещо, когато има какво да ги държи - събитие, пропаганда, жертви, възмущение от жертвите. Но нямаше жертви - нямаше и възмущение. Имаше лек натиск от Беркут, без жертви, без разгонване, също така провокативен, както и отсрещната страна. Тази провокация обаче успя. "Мирните протестиращи" използваха своя арсенал, а обикновените граждани постепенно потеглиха към къщи. Нямаше какво да ги държи. А "мирните" съвсем побесняха. Тяхната провокация се проваляше, и накрая дойде и техния ред - снайперите. И точно в този момент, след като останаха само най-екстремистките елементи, и също така те откриха огън - този гениален ход - демилитаризация на Киев! Там вече нямаше обикновени граждани. Те нямаше как да останат в зоната на военни действия, ако не са гонени, бити и разгонвани от милицията, а просто оставени сами на себе си в обкръжението на радикали. И нямаше как този ход да бъде направен от Янукович, той изпълни своята задача повече от добре - да държи протестиращите под пара, да преговаря и да протака, изчаквайки дестилацията на протестите до ударното ядро от екстремисти. Това бе направено от отделен държавен орган с достатъчно власт да издаде нареждането, но не президентът, който изглежда в този случай прост изпълнител. И така протестът е сведен само до екстремисти, и те губят техният сплотяващ фактор - противопоставянето на силовите структури, губят фронтовата линия, която ги консолидира. Оттук те имат два пътя - да се разтворят в града, загубени между милионите му граждани, и да бъдат прибирани един по един, след изсниманите хиляди часове видеоматериали, или като организирана сила да започнат да извършват погроми срещу всичко и всеки, окончателно дискредитирайки се, и позволявайки по този начин на властта да вземе вече всички мерки срещу развилнялата се бандитска група. Или както е казал Махатма Ганди: "Първо те игнорират, после ти се присмиват, после се борят срещу теб и после ти побеждаваш". Беркут бе игнориран, осмиван, бореха се срещу него, сега той побеждава.

Александър Дугин: «Това е великата война на континентите»

Александр Дугин: «Это великая война континентов»

В битката за Украйна трябва да разберем, че САЩ нямат конструктивен сценарий.

Александр Дугин: «Это великая война континентов»


«Американският сценарий за Украйна – да се овластят неонацистите, да се разгърнат репресии и да се наблюдава как ние (Русия - бел.пр.) ще се въвличаме в кървава каша на нашите граници» – заяви за вестник ВЗГЛЯД философът Александър Дугин. Но времето работи за Русия – САЩ губят своето глобално влияние и възможности.

Сътбата на Украйна вече не може и занапред да остава само въпрос на нашата външна политика. От отговора на украинският въпрос зависи бъдещето на самата Русия, затова е така важно да се определим с това, какво искаме от Малорусия. Съединение, раздробяване митическо неутралитет? За това какво всъщност е днешната фаза на украинската криза, за плановете на САЩ и Европа, за това, каква трябва да е политиката на Русия на украинският фронт, вестник ВЗГЛЯД говори с философът и геополитик Александър Дугин, директор на Центъра за консервативни изследвания при социологическият факултет на МГУ. С това интервю ние започваме серия публикации, в която на вопросът «Как да върнем Украйна?» ще отговарят руски мислители и политици.

ВЗГЛЯД: Събитията от 18 февруари това начало на гражданска война в Украйна ли е?

Александър Дугин: Да, на Украйна започна гражданска война. САЩ започнаха радикализация на събитията. Те вървят към установяване там на националистическа, фашистска диктатура. Ако този вариант не мине, то ще започне разпад на Украйна, в който ще се въвлече Русия. В случай на първият сценарий от нас моментално ще искат изтегляне на Черноморският флот, във вторият сценарии ние затъваме в украинският хаос. Двата сценария са негативни за нас, те са ни наложени. Развръзка ще има в най-близко време.

ВЗГЛЯД: Но има все пак шансове, че ще се удаде да се избегнат двата негативни сценария, и ситуацията ще се върне към колебливо противостояние, което отново ще се изостри вече чак по време на избори. Ако не говорим сега за раздробяване и колапс на Украина, то възможно ли е връщане на Украйна към съюз с Русия, съединение на двете части на едно цяло? Как трябва да се строи политиката на Русия на украинското направление в средносрочна перспектива?

Александр Дугин: «Это великая война континентов»

Александър Дугин: Трябва да поставим Украйна в геополитически контекст. Съществува не просто украинска криза, нужно е да гледаме не на руско-украинските отношения и даже не на отношенията в триъгълника Русия – Украйна – Европа. Това е далеч по-сложен модел – това е великата война на континентите. В началото на 90-те години, когато доминираше либералната идея, геополитиката и идеята за противостояние на континентите осмиваха, а днес на нито един вменяем аналитик няма да дойде в главата да отрича законите на геополитиката.

Това, което сега се случва в Украйна – това е борба на еднополярният свят, въплътен в американската хегемония, против Русия, която въплъщава в себе си неотклонно растящата воля към построяване на многополярен свят. Това е битка на САЩ за съхранение на световна доминация. И действатт тук същите хора: Виктория Нуланд (заместник държавния секретар на САЩ), Бернар-Анри Леви (френски «философ» и обществен деец, изказвал се на Майдан в началото на февруари), които бяха подпалвачи на войни в Либия, Сирия, Ирак, Босна и така нататък. Днес борбата на континентите: Евразия и Атлантика – протича на няколко фронта, в това число и на най-жизненоважният за нас – украинският. Макар в Сирия да се решава същият проблем, в значителна степен той бе решаван и в Либия – и ако в Либия ние не приехме удара (по причина, че на власт бе Медведев), то в Сирия и в Украйна ние го приемаме.

Така че върви борба, която в някакъв смисъл към украинците въобще няма никакво отношение – те тук са пешки. В глобалната геополитическа игра те имат много малък избор на свобода. Америка се бори за това, нейното право да се разпорежда със света е безгранично; Русия съвместно с другите страни настоява на ограничение на това право. Европа се опитва много тихо да изпълзи изпод американският ботуш, но това е много сложен процес.

ВЗГЛЯД: Колко сериозни са тези опити на Европа? В това число ако погледнем на украинската ситуация. Формално може да говорим, че Европа залага на Кличко, а САЩ – на Яценюк, но това всичко са тактически разногласия. Има ли Европа сили и решимост да води действително своя геополитическа линия в световните дела, а не да бъде разигравана от англосаксонският елит?

А. Д.: Съществуват две Европи: атлантическа и континентална. Едната е марионетка на САЩ, покорена территория, окупирана зона, а втората постепенно се движи в посока независимост. Но се движи акуратно, внимателно, в рамките на атлантическото партньорство, без да прави резки стъпки, но при това постоянно опитвайки се да усили своите позиции.

В цяла Европа съществуват тези две идентичности, и те са представени от две лобита – доминира проамериканското, либерално съобщество, в това число и гей-съобщество, което установява своите закони, и европейските лидери често се държат на повод от него. Другото е въплътено на първо място в консервативните, военните кръгове, в спецслужбите. И разбира се, в болшинството от народа.

Мнението на народа, както и демокрацията, са отместени настрана, с тях не се съобразяват. А фактически, това, което видяхме тези дни в Швейцария, където на референдум гласуваха за ограничение на миграцията – това е и демокрация, това е и гласът на Европа. Това е тази Европа, която, когато и дадат право на глас, право на реална демокрация, незабавно ще избере съвсем друго: швейцарска Швейцария, немска Германия, европейска Европа. Затова демокрацията в Европа днес е съвершенно несъвместима с провеждането на американската линия. И демокрацията в Европа се премахва – както например в Гърцив. Но Европа се съпротивлява, тече борба. Затова и по Украйна, и по други въпроси Европа се опитва да провежда своята линия.

Това, че американците са хегемонически терористи, които държат всички под своя ботуш, днес е очевидно на всички европейци. Сега е невъзможно да се каже, колко скоро ще им се удаде да отхвърлят американският ярем, но рано или късно това ще стане, то е неизбежно, защото американската доминация се руши.

ВЗГЛЯД: Могат ли разногласията по Украйна да ускорят процесът по освобождение на Европа от американско влияние?

А. Д.: Засега не. Още е рано – засега ситуацията в американо-европейските отношения не е стигнала до това, необходими са още пет-шест стъпки. Украйна не е финалният и не най-главният етап на този път. Тя е един от етапите – наред с подслушването, противостоянието на ЦРУ и немското разузнаване БНД в Гърция... Води се огромна борба. И разбира се в Европа има своя пета колона, своя «болотна». И ако у нас тя засега само седи и прави гадости на «Дождь», то в Европа тя просто доминира, изцяло управлява. Това е същата американска сволоч, като този Бернар-Анри Леви. Нима той е европеец? Той е просто платен американски сексот (секретен сътрудник - бел.пр.), който и политиката, и философията, и модата ще додведе до поръчаната тема. Гастарбайтер, който работи за американският папа.

Александр Дугин: «Это великая война континентов»

Точно така, както и американо-соросовската мрежа, която е распъната у нас, представлява доминиращият в света порядък, работи на «княза на света». Опасността от нашата пета колона не е в това, че те са силни, те са абсолютно нищожни, а в това, че те са наети от най-големия «кръстник» на съвременният свят – САЩ. Затова са и ефективни, те работят, тях ги слушат, всичко им се разминава – защото зад тях стои световната власт. Борейки се за Украйна, Путин ясно обозначи това, което той е подтвърждавал и по-рано: той е на противоположната страна на барикадите. В борбата на еднополярния свят против многополярния той застава против американската хегемония.

Затова днес, преди даже който и да е коментатор или аналитик си отвори устата, за да говори за Украйна, вече е съвершенно ясно, на чия страна е. Така хората са запалянковци на един или друг отбор – тук не може да победи дружбата, тук е нужно да се вкара гол. Атлантистите всичко ще извъртат по свой начин, както те винаги правят, даже формулировките принципно се отличават: ако хомосексуалист похвали Путин, то той е мръсен п..., а ако го е наругал, то уважаем представител на гей-съобществото. Ако някой говори за необходимостта да се ограничи миграцията на африканци в Европа, то либералите го обявяват за неонацист, а ако френският комик Дьедоне се смее над някои аспекти на ционизма, то същите го наричат немит негър. Това са двойни стандарти.

Но не е нужно те да се критикуват – има американски стандарти, а има и наши; и тези, и другите са двойни. Затова защото ние виждаме истината от своята гледна точка, а те – от своята. Тях също трябва да разбираме, когато лъжат на тяхното «Эхо Москвы». Всеки, който се изказва против Янукович в Русия – това е сътрудник на американската мрежа, той има своя логика. Трябва само да бъде регистриран като агент на влияние и после спокойно да разговаряме с него. Те имат право да работят за САЩ, в края на краищата, шпионажът никога не трябва да се изключва. А някои просто така силно ненавижда нашата страна и многополярният свят, че прави това искрено.

Така че анализът на украинската ситуация не може да бъде неутрален, защото там има само две страни – не три, не десет, а точно две: тяхна и наша. Позиция атлантическа и позиция евразийска. Между тях и нас съществуват барикади.

ВЗГЛЯД: И Русия в тази война на цивилизации се опитва да върне Украйна, разбирайки, че без нея ще бъде непълна...

А. Д.: Ние искаме да усилим нашият евразийски полюс, съединявайки се с близка до нас във всички отношения – исторически, религиозно, културно, етнически, лингвистически – част от нашият общ славянски, православен евразийски свят. Ние искаме това не в безвъздушното пространство, не във вакуум – ние искаме това в хода на борбата против нас. Защото вече даже просто желаейки това съединение, говорейки за това, ние вървим против САЩ и техните планове.

Погледнете, как веднага се променят очите на Венедиктов или Латинина, когато те чуват за съединение. В отговор чуваме рев – не техния, на тях, въобще, им е все тая, това е отглас на огромните клади на великата война на континентите, в която те са просто пешки. Както, всъщност, и ние – просто ние сме деца на руският народ, а те – на антируският. Ние стоим на страна на една цивилизация, те – на друга. Но ако тези, които седят във Вашингтон, се бият за своята цивилизация, и това е тяхно право, то за какво се бие тяхната прислуга у нас, тази пета колона? И защо тя така безнаказано пропагандира в нашата среда ненавист към нас самите?

В анализа на украинската ситуация преминава водораздел на представите за миналото, настоящето и бъдещето. Това е тази граница, където започва истинската политика, където се определят приятелите и враговете.

ВЗГЛЯД: Днешната украинска криза е логично следствие на цялата и постсъветска история...

А. Д.: Украйна сега се намира в много сложна ситуация. Тя се намираше в сложна ситуация и по време на «оранжевата революция» през 2004 г, и през 90-те години по времето на Кучма. И даже в СССР, особено в послевоенните години, тя изпитваше на себе си някои особенности на своето геополитическо положение. Украйна като национална държава исторически не съществува – няма нито украински етнос, нито украинска нация, нито украинска цивилизация. Съществуват западноруски земи.

При това фактически западноруските земи започват от дяснобрежието, на десният бряг на Днепър – и те са много различни по своята историческа сътба. Част от тях са били в Полша, част под Австрия, част с нас, понякога са променяли своето подчинение. Що се касае левобрежна Украйна, то тази територия няма към западноруските земи въобще никакво отношение. Това са казацки земи, и никаква разлика между тях и Дон няма, там живеят едни и същи хора, говорещи на един език, и нищо общо със западноруската култура у тях няма.

Западноруската култура винаги се е чувствала независима и от поляците, и от австрийците, и от москалите (руснаците - бел.пр.). Идеи за съхранение на западноруският архетип, своя идентичност с несмели попълзновения към автономия са съществували винаги. Но, съгласете се, между такива плахи опити и независима държава има съществена разлика. Има и по-самостоятелни държави, които са се смирили с това, че се се оказали във нашата система.

И не трябва да преоценяваме стремежът на западните украйнци към свобода и независимост, той е бил винаги умерен. Те имат на това пълно право, но от това право до защита на национална държавност има голяма дистанция. Още повече че държавността падна отгоре им съвершенно случайно, в хода на помътнение на съзнанието на старшият брат, бе съвершенно исторически необоснована. В този момент ние бяхме просто парализирани от своята пета колона, не разбирахме какво правим. Като пиян човек, който е проиграл жената, децата, дома – приблизително това направиха Горбачов и Елцин. А сега пияните години на предателство и разврат преминаха, Русия изтрезня и мисли, какво да се прави с пропитите в кръчмата семейство, деца и братя, домове и земи.

Украинците получиха твърде много. Но и за нас територията на съвременна Украйна е твърде голяма – западеният анклав не можем да асимилираме. Ние винаги сме подавяли бандеровците – били сме жестки, залавяли сме ги и унищожавали след войната. Наистина, болшевиките още по-рано така са се отнасяли и към великорусите – изкоренявали са руската идентичност. В 20-те години това е било зверство на победилата тогава група от «Эхо Москвы» – можем да си представим, какво готвят те на своите врагове сега, ако установят тоталитарна диктатура.

В днешните условия, когато на страна на западениците играят американците, Украйна в днешни граници не може да бъде проруска. При никакви условия – даже ако има най-проруски президент (макар това сега е невъзможно, него ще отхвърли значителна част от населението), той ще е обречен да се държи като Кучма или Янукович. Това е максимумът на това, което можем да получим. Русия трябва да се замисли: ако искаме повече, от Кучма или Янукович, то ние се държим безотговорно.

ВЗГЛЯД: Но Янукович се опитваше да седи на два стола...
А. Д.: Получавайки след откровено русофобският, изяден от сипаница Ющенко, такъв непоследователен, внимателен, колебаещ се партньор, като Янукович, бе нужно да се пусне друг сценарий.

Александр Дугин: «Это великая война континентов»

Сега ние поддържаме Янукович, но нямаме стратегия. Ние така и не сформирахме проруска, евразийска мрежа. Затова и сме фенове на Янукович, и той нещо прави – това, което може. Но повече той не може, и не иска, защото той е такъв, какъвто е, и ако бе различен, той никога не би бил президент на Украйна. А Москва никога стратегически не се е  занимавала с Украйна, и едва сега Путин започна истински да се бие за нея.

ВЗГЛЯД: След като ни се удаде да разубедим Янукович да прави асоциация с Европейският съюз, имаме ли по-натаъшна стратегия по отношение на Украйна? Какво трябва да правим – да се опитваме да я привържем, привличайки я в Митническия съюз, да залагаме на раздробяване, да запазваме ситуацията на постоянно противоборство между проевропейски и проруски сили?

А. Д.: Путин вече има дълъг опит на работа с Украйна. За времето на неговите първи два срока в Украйна вече протичаха драматически събития, и в тази ситуация той бе безупречен. Но при всички неоспорими достоинства на Путин той има голям недостатък: той счита, че идеята няма никакво значение, той не вярва в идеята, счита я за рамка за някакви технически, понякога даже тайни операции. Ако мислиш, че идеята – това е само форма на празни приказки, то неминуемо ще направиш множество грешки.

ВЗГЛЯД: Но за последните година и половина - две той, напротив, множество пъти говореше за значението на идеи, за смисълите и ценностите, даже за идеологическо противостояние и борба...

А. Д.: Да, това е много добър признак за неговата еволюция. Той се учит, той расте като президент. Но ако ще връщаме Украина така, както правехме до 2012 година, то няма да направим нищо. Путин трябва радикално да смени политиката на това направление. Да разбере идеята. Украйна като идея.

ВЗГЛЯД: Украйна – като главна идея за Русия, ние сме длъжни да поставим съединението в центъра на нашият дневен ред.
А. Д.: Да, и това означава, че ние сами разбираме нашият статус като един от полюсите на многополярния свят. Започваме да действаме системно. И настройваме кадровата политика под два принципа: идеология и ефективност.

Русия трябва да се управлява от идеалистическа патриотическа върхушка, която ще разглежда Русия като идея. Второ – ефективност. Ако на човека да дали задание и той не се е справил, поставят му минус, справил се – плюс. Но болшинството хора в правителството у нас не се справят, но при това някак получават нови назначения. Време е да завършваме с тази порочна практика, с тази лоялност към всякакъв боклук – това не е нито по европейски, нито по руски.

Ако Путин постави задача да се реши проблемът с УкраЙна пред ефективни мениджъри, които ще сваля според провала им и благодари за  успехите им, само това всичко ще измени. Само след една-две ротации всяка сволоч, която ще се опитва да се нагуши и лови риба в мътна вода на това, ще изчезне, защото това е много голяма отговорност. И ще останат хора, които са готови, искат и могат да се занимават с това.

ВЗГЛЯД: Какво трябва да се прави в най-близките години?
А. Д.: Трябва да разчетем времето. В глобалният свят протича падение на американската хегемония – и колкото повече се продържим във всяко положение, толкова по-големи шансове имаме да решим всичко мирно и спокойно. Времето работи за нас.

Това, което се случва с Нуланд, когато тя псува ЕС, е признак на истерия. САЩ са в истерия – те ден за ден ще загубят контрол над световната икономика, ден за ден ще връхлети нова вълна от голяматакриза. Всъщност, Америка живее в навечерието на своя край – като всяка империя, тя се опитва да продължи времето на своето съществуване. Поведението на Нуланд – това е като рижкият ОМОН от  периода на залеза на СССР, последна агония. Оттук и утечки, обърканост, неизпълнение на собствените обещания. Америка пада, Америка скоро ще рухне. Скоро – това понятие е много сложно, "скоро"-то може да продължи и 20 години, а може и две. Но това, че става дума за края на американската глобална хегемония, разбират и самите американци. И затова живеят по принципа «умри днес ти, а аз утре». Америка играе тази игра, и тя е готова да потопи всяка страна на света, която и пречи, в кървава гражданска война.

ВЗГЛЯД: Включая и Европа...
А. Д.: Разбира се. Именно за това и бе нужна стратегия по вкарване там на мигранти и мултикултурализъм, за да може максимално да се отслаби европейското общество, да се лиши от хомогенност.

Америка ще експортира гражданска война и гибел, както го прави в Ирак, Афганистан, Либия, Сирия. Сега това започва в Босна, после ще дойде и в други балкански страни, възможен е и конфликт на Унгария и Румъния. Война всички против всички. И гражданската война в Украйна – това е способ за САЩ да отложат своя собствен крах.

ВЗГЛЯД: Вариантът на разкол на страната и гражданска война в Украйна е за САЩ запасен – в случай, ако те окончателно се убедят, че евроинтеграцията няма да се получи, или основен?

А. Д.: Макар САЩ засега са по-силни от всички, тяхното влияние пада. Те са на път да се плъзгат надолу, гибел не на самите САЩ, а на американската хегемония. Паралелно все повече ще се утвърждава Европа като самостоятелен играч, играещ частично с Америка, частично с Русия. Днес те 95% играят със САЩ, 5% – с Русия. Това съотношение постепенно ще се мени – със същата скорост, с която падат САЩ (американската хегемония - бел.пр.). Европа ще достигне нормално състояние: 50% със САЩ, 50% с Русия.

Ако Европа се движе в това направление, а ние се държим пред лицето на падаща Америка, то западното влияние в Украйна неотклонно ще пада с всяка година. Да нараства то няма накъде, Европа няма да играе за Америка, тя и така вече се старае по-малко да влиза в украинската ситуация – това правят само американските палаши сред европейците. Европа се отстранява от украинската история.

Никога не е стоял въпросът за встъпване на Украйна в ЕС – и това никога няма да стане. Става дума за етап, за договор за намерения, при това в момент, когато самите членове на ЕС от рода на Гърция и Унгария поставят въпрос за излизане от него. Инициативата да се завлече Киев в ЕС не бе европейска, а от проваленото подписване се възползваха за да  посеят в Украйна зърна на граждански конфликт.

Така че ако Русия се държи, даже неловко и без идеи, ако Путин съхрани тази линия, която има сега, и не направи стъпка назад, то колкото повече той се държи, толкова повече са шансовете, че ситуацията в Украйна сама по себе си ще се обърне в наша страна. Това е объективна реалност. Аз бих искал ние да действаме по-субектно, по-ефективно, но даже действайки със слаба ефективност, ние все пак все нещо правим – и на фона на падението на САЩ това ни дава шансове. Но разбира се, ако САЩ се чувствоваха добре, ако в Европа процесите не бяха катастрофични, това би било недостатъчно. Но сега у нашите противници всичко пада от ръцете – и ние трябва само да се държим. Тогава имаме шанс да спасим Украйна и да се спасим сами.

ВЗГЛЯД: На какво трябва да заложим в Украйна?

А. Д.: В Украйна американците не искат демокрация. Как така – та нали те уж през цялото време настояват за демокрация? Сега Украйна едва ли не е най-демократичната страна в света – едва ли някъде още съществува толкова демокрация. Тя е достигната за сметка на двата полюса: запада и изтока на Украйна. Ако някой се опита да наложи своя единолична воля, другата страна има всички инструменти, за да спре това и удари през ръцете. Ющенко поработи в «оранжев» вариант четири години и бе изхвърлен с позор. Янукович също не е свободен – само да каже, че зад него е Москва, мигновено получава такъв удар по своята легитимност от страна на украинското общество, че е принуден да изпрати в оставка Азаров и да говори за премиерство на Яценюк.

Александр Дугин: «Это великая война континентов»


Украйна исчерпа возможностите си за демократизация. Демокрацията в Украйна сега работи не само против нас, но и против Запада. Защото всяко демократическо волеизявление на народа ще доведе днес отново до победа на Янукович. А опити да се правят преброявания на гласовете отново ще доведат до противостояние. Демокрацията не е изход за никого – нито за нас, нито за Запада, защото никой с нейна помощ не може нищо да промени в Украйна.

Сега главният проблем в Украйна като че се свежда към това, че човекът на САЩ е Яценюк, а на Европа – Кличко, а какво да се прави с Тягнибок и «Десният сектор», американците не знаят. Това не така – те прекрасно знаят, какво да правят с тях. Защото главната интрига на украинската ситуация е в това, че американците повече не могат да ползват в своите геополитически интереси демокрацията. Демокрацията става враг на САЩ. Демокрацията не им подхожда и в Европа, защото ако погледнем на демократическите решения на французите, то те ще са направени против законите за хомосексуални бракове, а Шотландия ще излезе от състава на Великобритания.

Така че аз мисля, че у американците има съвсем друг план по отношение на Украйна. Икономически тя не им е нужна, Европа също се се кани да я взима. Отговорът е само един: американците искат установяване в Украйна на националистическа, нацистска диктатура. Затова главната фигура е Тягнибок, а Яценюк – това е просто прикритие. Национализъм – това е единственият способ да се мобилизира Западна Украйна за остра политика. Да се окачи демокрацията, и под егидата на украински антируски неонацизъм те ще могат да установят силов контрол над изток и Крим. В духа на Саакашвили – те проработиха този вариант в Грузия и в Украйна вече могат да действат, отчитайки неуспехите в Южна Осетия през 2008 година.

ВЗГЛЯД: Това е кървав сценарий...

А. Д.: Засега не. Идването на неонацистите на власт в Киев ще създаде предпоставки за твърд националистически режим. Който веднага ще поиска изгонване на Черноморският флот от Севастопол и ще отмени всички решения на източните области, насочени против новата власт, както и ще започне твърди репресивни мерки. В този момент ще се появят американците, които ще кажат на Русия примерно същото, което ние казахме, влизайки през 1979 година в Афганистан: нас ни поканиха. Тогава те ни заявяваха, че нашата покана е фалшива, че нас са ни поканили местните комунисти, а сега ние ще им казваме, че те имат фалшива покана и тях са повикали неонацистите. Но тук стои въпрос на силата – ако американците влязат в  Украйна, то те ще могат да ни поставят ултиматум за извеждането на Черноморският флот, заплашвайки с ядрена война.

Ето на какво разчитат те в Украйна, защото всичко останало те и така го имат, нищо друго по демократически начин там няма да премине. Демократическите гласувания ще въстановят същата картина; дори повече, постепенно ще нараства самосознанието на изтока, което изостава от самосъзнанието на западна Украйна, ще се формира идеологията на изтока на Украйна, сепаратистски планове. Това неизбежно ще се случва в качеството на реакция на това, което се случва в страната сега – просто за украинците е нужно време, за да стигнат до това.

Така че американците просто са решили да предадат властта на неонацистското ръководство, само това ще им позволи да решиат – макар и временно, макар и на страшна цена – своите минутни проблеми. Но те са прагматици, те мислят на две-три стъпки напред. Те завоюват Афганистан, не мислейки какво ще е след 10 години.

ВЗГЛЯД: Едва ли Европа, да не говорим Русия, спокойно ще наблюдава американската игра в Украйна.

А. Д.: Европа ще се ужаси, макар проамериканските сили от типа на Леви ще ръкопляскат на Тягнибок, ще говорят за това, че това вече не е този Тягнибок. Те вече имат прецеденти, когато крайно десни, влизайки в парламента, стават напълно управляеми фигури, като Джанфранко Фини, който замина за Израел, помоли за прошка, и стана вице-премиер. И това в Италия, където имаше много силно антифашистско движение. Те имат опит на укротяване и купуване на националистите, които започват да са полезни идиоти на Запада.

Тягнибок и е избран за тази роля. Затова и за Запада не е нужно опозицията да се договори с властта – те нищо не искат нито от Янукович, нито от Яценюк и Кличко, които въобще са просто прикритие. В реалността САЩ могат да пуснат само сценарий на радикален украински национализъм. Блиц-операция по провеждането на недемократически, диктаторски закони, които после те постепенно ще смекчават или отменят, но работата вече ще е свършена: флотът ще е вън, ще бъде установено единна национална държава.

След някое време ще започне гражданска война. Тя ще започне в много неприятни за нас стартови условия. Ще се мобилизира Крим, в който вече се въоръжават татарските групировки, и те ще колят русите заедно с украинските националисти. Западноукраинските неонацистски бригади ще запчнат сериозни чистки в Източна Украйна – там населението е достатъчно разслабено, докато осъзнае, какво се случва, може да премине критически важен момент. Тоест американците ще поддържат неонацистите, а после ще кажат, че те нямат нищо общо, това самите украинци го правят.

Русия в най-добрия случай може да затвори крана, ще загубим време, ще изпуснем процеса, а после, вече влезки в кървавата драка, много силно ще загубим в очите на Европа. Америка веднага ще каже на европейците, че русите отново са се хванали за своя империализъм, те няма да се ограничат с Източна Украйна, те и на Полша ще посегнат, и Румъния ще завладеят...

Европа ще бъде отново тотално подчинена на Щатите, и с това САЩ на някакъв срок ще отложат своя край.

Това е техният сценарий. Да доведат на власт неонацисти, да разгърнат репресии и да наблюдават как ние ще се въвличаме в кървава каша на нашите граници.

Какво да правим ние? Да разбираме за какво става дума. На първо място даразберем, че техните задачи по отношение на Украйна не са конструктивни, а деструктивни. Ние се привикнали да мислим, че у противниците има някакъв конструктивен сценарий – в този случай това не е така, целият техен сценарий се свежда до това, на две-три стъпки да удължат своята агония, но той до никъде не води нито Украйна, нито Европа, нито нас. Ние не можем да си представим, колко зле са делата у Америка, да допуснем, че те мислят в категории «умри ти днес, а аз утре».

ВЗГЛЯД: Е, тяхното поведение в Големия Близък Изток през последните години подтвърждава това: те съвершенно не са изчислявали последствията от това, което направиха в Ирак и Афганистан...
А. Д.: Те не знаят, какво да правят и с Афганистан, и с Ирак. Шиитският Ирак ще бъде прихванат от Иран, и тогава САЩ ще използват против тях ваххабити, «Ал-Каида» и кюрдите. И този кървав хаос е завинаги. В такъв хаос искат да потопят и Украйна. Ние трябва да разберем това. Не трябва да се бърза. Колкото повече ние опъваме ластика в Украйна, толкова по-добре за нас. Има ситуации – например Карабах или Приднестровието – когато всяко решение ще е по-лошо, отколкото неговото отсъствие.

Едновременно ние можем да играем на изпреварване: разбирайки, че американците теглят Тягнибок, малко да развием темата на фашистската угроза в Украйна (и по малко вече го и правим) и да способстваме за превантивна организация на изтока и Крим, за да станат те самостоятелна карта. И когато западниците говорят, че ако нещо не е така, то ние захващаме администрацията във Лвов, то изтокът е длъжен да отговаря, че ще захване администрациите в Харков и Одеса.

Ние трябва да усилим Янукович. Този украински ужас все едно ще продължава, той никак не може да се разреши, у него няма никакво решение, така че нека засега да продължава.

Ние сега не можем да вземем цяла Украйна – ако посегнем на цялата, то ще загубим всичко. Да протакаме кризата безкрайно също ни е неизгодно, но ни е нужно време, за да се подготвим.

ВЗГЛЯД: Инициативата за развода трябва да излиза от западните области, тоест тръгва си слабият и загубилият.

А. Д.: Ние не трябва да излизаме като инициатори на разделянето на Украйна – ние трябва да подготвим, да създадем ситуация, когато двете части на Украйна са достатъчно равновесно мобилизирани. Западът вече е добре мобилизиран, а изтокът не. Нужна ни е мобилизация на изтока на Украйна. Ако изтокът бъде готов за отделяне, това ще е шанс, такова отделяне никога да не се състои. А ако изтокът не бъде готов, то западът ще се опита да го погълне.

По демократически способ това не се състоя – при Ющенко управляваха западениците и нищо не можаха да направят с изтока. Да го асимилират  не се получи. Значи, демокрацията вече не работи в интересите на западениците, тя работи в две страни. Затова и идва сценарият на Майдан с проамериканска националистическа диктатура.

Ние трябва да помогнем на мобилизацията на изтока и Крим – на идеологическа и структурна основа. Да инвестираме там, на първо място идея, второ, информационни стратегии, и вече на трето място – всичко останало. Необходимо е да се състави проект «Източна Украйна», в който трябва да се влага. Не за това, че да се раздели Украйна, а за да се предотврати разделянето. Защото ако там няма мощен самостоятелен изток, то този раздел все едно ще се случи, но само не по наш сценарий и против нас.

Освен това, ние трябва да работим в анклавите на западна Украйна. Там има достатъчно сериозни сили, с които можем да работим. Православните във Волина, закарпатските русини – много хора, които ще са за нас. Ние вече не можем да върнем запада, не можем да го захванем, но ако те започнат развал на Украйна, ние можем да им създадем множество неприятности, у тях вече няма да има тихи лвовски улички. Това, което те се готвят да устроят на изтока в Украйна, трябва да се случва у тях в къщи. Те няма да захванат изтока, но ще устроят там стрелба, терор, репрессии. И ние сме длъжни да сме готови да отговорим на терора на изток с партизанска война на запад. У нас трябва да има аргументи – и това не е само газът.

Сега се създава ситуация, когато излизайки против прозападните сили в нашите бивши републики, техните противници вървят по пътя на най-малкото съпротивление. Западът излиза с модел от националистически характер, с такъв либерален неонацизъм, а неговите противници изпадат в обратната крайност и започват да защитават съветизмът. Така става например в Молдова. От една страна, твърд антирумънски просъветски молдавинизъм на комунистите, а от друга – прорумънски либерал-национализъм. Точно същото и в Украйна – либерал-национализъм за Запад, а против тях хора с портрети на Сталин, разговори за великата епоха и социалните достижения. У либерал-националистите алиансът е напълно ефективен: неонацистите дават истинска енергия, а либералите ги прикриват. У самите либерали няма енергия – това са меншинства, във всеки смисъл на тази дума, от сексуални до национални, но влизайки в алианс с националистите, «малкият народ» на либералите придобива сила.

Какво казваме ние в отговор? Идеология на късносъветските мултфилми – Кот Леополд и Чебурашка: «Дайте да живеем дружно». Ние сме принудени да прибягваме към експлуатация на хубава, устойчива, но безсъдержателна съветска носталгия. Но това не е инструмент, това не е политика – с тази идеология нито Одеса, нито Донбас не ще отстоим. И още по-малко Киев. На нас е нужна нова идеология за Украйна и за Русия, а не лозунги за това, че сме имали велика епоха, пуснали сме в космоса Гагарин. Трябва да има национална, мобилизационна идеология на евразийството. Нужно е да се обърнем к смисълът.
 
В коментар на статията на А.Дугин ще кажа, че тя е важна за разбирането на процесите, течащи в съвременния свят. Важно е да се разбира каква е необходимостта от създаване огнища на напрежение от САЩ и механизмите за тяхното подклаждане, което може да даде ключ за тяхното неутрализиране. В този аспект действията на Янукович в момента са добър образец за неутрализиране на огнище на напрежение, чрез оставянето му да "прегори" до край, използването на принципа на Махатма Ганди за непротивостоене на насилието, което започва да ескалира и се самоунищожава от вътрешната си негативна енергия, докато основната част от народа се консолидира против насилниците на "мирните" протести.
 
Друга важна мисъл, която се затвърди в процеса на превод е, че характеристиките на руската и българската цивилизация са сходни - двете са континентално ориентирани, телурократски цивилизации, за разлика от таласократичната англо-саксонска цивилизация. Същото важи и за немската цивилизация, което еднозначно определя страната на България като съюзник на Русия и Германия. Двете световни войни са парадоксални в това отношение, тъй като и двете започват между чисто телурократски Русия и Германия. Предвид казаното ориентацията на България към Русия и Германия е естествена, както и съюзът между тези две континентални цивилизации, а проамериканска - проанглийска позиция е противоестествена както за България, така и за Германия (Германия е един от примерите в това отношение, но същото важи за практически всички страни от централна Европа).

Monday, February 17, 2014

Да можех да заспя, и да се събудя в… СССР!

Една любопитна статия за носталгията с име СССР. В нея има някой особени моменти, разглеждането на които оставям за накрая.


Искам да се събудя утре, и сякаш ги е нямало последните 20 години. Може и 25 години да се махнат. Да се събудя, облека обикновена училищна униформа, завържа връзка и помисля: "Каква пък глупост ми се присъни!"
Никога да не видя гладни старци, ровещи в кофите за боклук, просещи милостиня или на последните остатъци от гордост продаващи (евтино) зеленчуци от малката си виличка.
Никога да не виждам бедни семейства с деца каквато видях тази пролет. Когато у родителите са стигнали пари за комбинезон, но не стигнали за обувки. И те носеха детето, обуто в сандалки върху плетени вълнени чорапи (навън бе +6).
Никога да не виждам забравили се буржуа, и все по-ниско навеждащи се обикновени хора. Никога да не чувам, че поредния членовоз с буркан е прегазил хора до смърт.
Да не виждам хора, даващи цялата заплата за комунални услуги. Да не зная, че може да има такива цени за услуги, че да се налага да се избира, да се плаща за услуги, или да се хранят децата.
Да не зная, че може да има издевателски показател "минимална потребителска кошница", която стига за седмица.
Да не зная, че хората могат с всяка година да живеят по-бедно при ръст на "номиналната" заплата. Да не зная, колко години е длъжен да работи човек, за да купи жилище.
Никога да не зная, че може да се разкъсваш, бягайки между пет вуза, и едва да събираш двата края. Да не зная, че в края на семестъра ще се налага да се подписват книжки на студенти, които никога не си виждал. Никога да не чувам, че преподаватели и учители спокойно могат да "покрият" с псувни и пребият. Да не зная, че може да има бременни шестокласници, ученици-наркомани и юноши-убийци.
Да не виждам по телевизора всеки ден смърт. Да не чувам, че у нас постоянно всичко пада, потъва и се разрушава. Уморих се от това.
Аз искам просто спокойно да преживея тези 20 години. Да слушам за трудовите подвизи на народа и достиженията на нашета промишленост. Точно да зная, че след училище ще постъпя в институт (безплатно естественно). Точно да зная, че мога да бягам в двора до късно, и никой няма да ме пипне. Точно да зная, че в неделя ще има "На гости при приказките", а в останалите дни не си струва да се губи време за телевизор. Точно да зная, че лятната ваканция ще видя "Гостенка от бъдещето" и други ХУБАВИ и ДОБРИ детски филми. Точно да зная, че мога да се занимавам в такова количество кръжоци и секций, колкото пожелае душата ми. Точно да зная, че през ваканцията може да отида при баба и дядо на много километри, защото това няма да струва на родителите полугодишна заплата.
Искам да не ме е страх от утрешния ден. Искам моите деца също да не се боят. И затова искам да се събудя утре, и да открия, че последните 20 години просто са били кошмарен сън.
На нас ни провървя, че нашите детство и юношество завършиха преди правителството да купи от младежта СВОБОДАТА в обмен на клипчета, мобилни, фабрики за звезди и супер сухарчета (неизвестно защо меки)… С нейното общо съгласие… За нейно собствено (сякаш) благо…«- това е фрагмент от текста под название «Поколение 76—82». Тези, комуто сега са някъде около тридесетте, с голяма охота го препечатват на страниците на своите интернет-дневници. Той стаха своего рода манифест на поколението.
Анализът на младежките ресурси в интернет и други текстови източници показва: отношението към живота в СССР се смени от рязко негативно на рязко позитивно. За последните няколко години в интернет се появиха маса ресурси, посветени на всекидневния живот в Съветският Съюз. «76—82. Енциклопедия на нашето детство», изглежда е най-популярният от тях. Самото название говори за това, кой е аудитория на този ресурс — всички родени в периода между 1976 × 1982 години.

От «тъпия съвет» към «златния век»

Забавно е, че само преди десетилетие и половина тези същите хора, които днес с нежност си спомнят символите на миналата епоха, сами отхвърляха всичко съветско и се стремяха колкото може по-малко да приличат на своите по-консервативни родители.
Странната безпаметност на младежта се разпростира и върху по-близкото минало. На границата 80-те и 90-те значителна част от младите хора мечтаеше въобще да замине — емиграцията даже в страна от третия свят се считаше по-привлекателна, отколкото живота в разрушаващата се съветскса държава:
«Ако ще труп, ако ще чучело, само навън от този бардак».
«Съветското облекло - това е кошмар, убожество, да се носи е невъзможно, само галошите „прощавай младост“ погледни. Съветската техника е правена явно не с ръце, а с нещо друго: не работи, не се поправя. Съветските продукти — тези колбаси, 90% от тоалетна хартия, масло от маргарин и бира като вода»…
Кой преди петнадесет години би се осмелил да отрича тези аксиоми?!
Но, както е известно, времето е най-доброто средство от детската болест на левичарството. С възръстта младите хора престанаха да са толкова категорични. Сега спомените за телевизорите «Рубин», магнетофоните «Вега», парфюмите «Красная Москва», ризите на квадрати, червените палта, сладолед по 15 стотинки и газирана вода в автомати извикват легка тъга и съжаление за това, че никога повече няма да ги има.
Съветското минало стремително обраства с трогателни легенди и пред очите се превръща в прекрасен мит за златния век на човечеството. Съвременните тридесет годишни така жъдуват приказка, че са готови да ампутират собственната памет.
В края на 80-те на малцина от тях би дошло в главата да се възхищават от песните на съветската естрада или съветските филми — това вече е твърде примитивно. По-важно бе да се разбере, как по-бързо да се забогатее, да се получи максимум разнообразие в секса, да се достигне успех и признание в големия град. Вместо ВИА «Самоцвети» и филми за селския живот последните съветски юноши искаха да гледат холивудски трилъри и да слушат Scorpions и Queen.
Но времето направи с тях своя обикновен трик: напълно получили това, за което мечтаеха в зората на мъгливото юношество, съвременните тридесетгодишни започнаха да мечтаят за това, което така безжалостно някога презираха. И старите съветски филми за войната и усвояване на целината изведнаж получиха в техните очи смисъл, който някога те категорически отказваха да видят.
Защо хора, отхвърлящи всичко съветско, изведнаж започнаха да носталгират по времена, които те едва успаха да заварят? Ако вярваме на социологическите изследвания, причините са две. Едната лежит просто на повърхността: носталгията по Съветският Съюз във мнозина просто е носталгия по детството. Да идеализира детските години е свойствено на всички. Лошото се забравя, остават само светлите спомени за това, колко чудесен вкус имаше сладоледът и колко радостно изглеждаха хората на манифестации.
Но, изглежда, за днешното поколение тридесетгодишни носталгията стана своеобразна религия, в много определяща тяхното отношение към живота въобще. Те се гордеят с това, че им се е удало да живеят в Съветският Съюз, и считат, че именно съветският опит ги прави несравнимо по-добри от съвременната младеж, която израстна вече след 91-а година:
И все пак ако бих избирал — бих избрал края на 80-те. Тогава още нищо не разбирах. Бях на 17—19 години. Не умеех да общувам, не умеех да се влюбвам, нищо не исках от живота и въобще не разбирах, как и защо хората живеят… От тези години не изнесох нищо, а бих могъл (това едва сега разбрах). Навярно, защото тези същите - сега са мои времена, любими, неясни...
Как искам да се върна в детството! В нашето детство. Когато нямаше игрови приставки, ролкови кънки и будки с кока-кола на всеки ъгъл. Когато нямаше нощни клубове и всички се събираха на репетиции на местната рок-група, свиреща ДДТ и Чиж. Когато думата струваше по-скъпо от парите. Когато бяхме ние.
Причина за такава «недетска» носталгия, видимо е по-дълбоко отколкото просто мъка за преминалото юношество. Идеализирайки съветското минало, съвременните тридесетгодишни неосъзнано говорят за това, че на тях не им харесва в настоящето.

От несвободна държава към несвободни хора

«В детството ние пътувахме на коли без колани и въздушни възглавници. Разходка на каруца, с впрегнат кон, в топъл летен ден бе неописуемо удоволствие. Нашите кревати бяха изписани с ярки бои с високо съдържание на олово. Нямаше секретни капачки на шишенцата с лекарства, вратите често не се заключваха, а шкафовете - никога. Пиехме вода от крана на ъгъла, а не от пластмасови бутилки. Никому не би могло да дойде в главата да се вози на колело в каска. Ужас!» — всичко това от същия «манифест».
«Ние станахме по-малко свободни!» — този вик на отчаянив звучи в множество записи. Ето още един цитат: «Спомням си за това време, и основното чувство — това е чувството за пълна свобода. Живота не бе подчинен на такъв твърд график, както днес, и свободно време имаше много повече. У родителите отпускът бе месец, а ако някой боледуваше, то спокойно вземаше болничен, и не ходеше едва жив на работа. Можеше да ходиш, където искаш, и никой не забраняваше. Нямаше кодови ключалки и домофони, нямаше охранители във всеки вход, всеки магазин. Аеропортът бе най-интересно място, откъдето започваше пътешествие, а не част от зона на строг режим, както сега. Въобще, таблички от типа „Не минавай“, „Само за персонала“, „Забранено“ почти нямаше».
Произтича странна метаморфоза на спомените. В Съветският Съюз страшни надписи «Не преминавай!» имаше къде повече, отколкото сега. Но нашата памет за детството акуратно ги изтрива, а паметта за видяното преди няколко дни достроява тези прословути табелки.
Обективно съветското общество бе къда по-малко свободно от днешното. И не само в политически план. Животът на човека се движеше по строго разписан маршрут: районна детска градина — районно училище — институт/армия — работа по разпределение. Вариациите бяха минимални.
Същото и в бита. Всички ядяха еднакви храни, возеха се на еднакви велосипеди и еднакви коли. Дълги коси, даже елементарни джинси — всичко това би могло да извика внимание на милицията или като минимум осъждащи погледи на бабките до входа. Сега — ходи в каквото искаш и, ако не приличаш на узбек-нелегал, милицията не я интересуваш, и бабките също, още повече че тях заедно с пейките до входа вече почти няма да видиш.
Всеки можеше да стане революционер, скарал се за дреболия с бригадира или идвайки в училище без пионерска вруъзка. Сега живеем в едно от най-свободните общества за цялата история на човечеството. Става дума не за политиката, а, по-скоро, за културата и образа на живот. Държавата минимално се вмесва в частният живот на човека. Прословутият «вертикал на властти», изцяло пронизал политическият процес, никога не престъпва прага на жилището. А самото общество още не е успяло да изработи достатъчно твърди норми и не може да указва на гражданина, какво може, а какво не.
Откъде се взима това усещане на несвобода? Най-вероятно то идва отвътре. днешните тридесетгодишни сами се вкарват в много твърди рамки. Нужно е да се работи и печели, нужно е да се изглежда прилично, нужно е да се държим сериозно, нужно е да имаме мобилен с «блутуз», нужно е да ядем храна без ГМ-добавки, нужно е да четем Минаев и Коельо. Нужно, нужно, нужно!
У тридесетгодишните истинската свобода — това не е свобода на словото или събранията, а преди всичко възможност да живеят спокойно, да не се напрягаягат и да имат много свободно време. А нали от тях очакваха, че те ще станат първо поколение, свободно от «съвета», поколение на енергични строители на капитализма. В началото на 90-те това примерно така и изглеждаше. Младите хора с ентусиазъм се заеха с бизнес, кариера, с упоение потънаха в света на потребителските радости. Но постепенно ентусиазмът започна да спада. На някакъв етап те просто «прегоряха».
Днес за болшинство от тях работата и кариерата остават основни жизнени ориентири. Но го няма вече този драйв, който бе неотемна част от живота им през 90-те. Болшинството както по-рано оценява жизненият успех като възможност да потребява колкото може повече: «Колкото по-голямо е жилището, колкото по-скъпа колата — толкова по-успешен е човек». Но множество вещи вече са купени, впечатленията - получени, амбициите - удовлетворени. Да живееш е скучно!

КГБ в главата

Ако проведем контент-анализ, най-вероятно ще се изясни, че честотата на употреба на думата «безопасност» за последните двадесет години нарастна стотици пъти. В СССР имаше всесилна организация — Комитет за държавна безопасност. От нея се бояха, за нея разказваха анекдоти. Но самата идея за безопасност не бе толкова навязчива.
Затова сега тази дума е ключева на всички нива — от високата политика до собственото жилище. Навсякъде ни окръжават секретни пароли. Да влезеш във входа — код, отвориш жилището — няколко ключалки, да включиш компютър — парола, да заредиш собствената електронна поща — отново парола…
Но нали никой не налага тези правила, хората ги избират сами. И с тъга си спомнят детството: «Ние излизахме от дома сутрин и играехме цял ден, връщайки се, когато запалваха уличните фенери — там, където ги имаше. Цял ден никой не можеше да знае къде сме. Мобилни телефони нямаше! Трудно да си представиш. Ние рязахме ръце и нозе, чупехме кости и избивахме зъби, и никой никого не подаваше в съд. Всичко ставаше. Виновни бяхме само ние, и никой друг. Помните ли? Биехме се до кръв и ходехме в синини, привиквайки да не обръщаме на това внимание».

Играчки от боклука против китайски саби

Детските играчки и игри — това е цял свят. У мнозина той оставя къде по-ярка следа в паметта, отколкото възрастнита забави от типа автомобил «тойота» или длъжност началник отдел.
У милиони съветски деца имаше любимо мече — избеляло, ожулено, неубедително. Но именно нему се доверяваха най-важните секрети, именно той изпълняваше ролята на домашен психоаналитик, когато ни бе зле. А с какво упоение играехме на «червени» и «бели», въоръжени с винтовки, издялани от дъски!
Отново ще цитираме дневника на ползвателя tim_timych: «Какво бе да лазим по гаражните масиви, да събираме никому не нужен боклук, сред когото понякога попадаха такива бисери, като противогази, от които можеше да се изреже гума за прашки. А нмерената бутилка с ацетон с упоение се гореше на огъня, където от изхвърлените автомобилни акумулятори се топеше олово за картеч, пластинки и просто така, заради интереса да погледаш ратопения метал».
Пазарната икономика породи прост принцип: всичко, което се търси, трябва да бъде комерсиализирано. Помните ли, как в дворовите компании играхме на рицари? Как правехме от намереното на боклука щитове и мечове? Сега пластмасови доспехи и оръжие се продават във всяка будка: искаш — пиратска сабя, искаш — скитски акинак. Струва стотинки: за да купиш набор на легионер или каубой е достатъчно няколко пъти да икономисаш от кока-кола.
Фойерверки и петарди се продават в готов вид, и не е нужно да проведеш химически експерименти зад гаражите. А плюшени мечета китайско производство може да купиш с чували. Само че все по-рядко сред тях се намира този косоух урод — любим и единствен…
Гледайки на своите деца, днешните млади хора изпитват двойствени чувства. От една страна, завиждат: да отидеш в будката и за стотинки да купиш точно копие на пистолет «Скорпион» с пълнител и боекомплект хиляда патрона — че за това момчетата от 80-те, без да се замислят биха си продали душата или изнасяли боклука всеки ден! Само че няма в него ароматът на уникальност. В него не е вложен собствен труд (някога блед аналог се правеше със своите ръце), с него не е свързана исключителност на случая (ако това бе подарък, донесен иззад граница).
И в резултат това оръжие прашасва някъде под кревата: не е беда — тате утре ново ще купи. Тате няма да обеднее, той добре печели.
А за детето е жалко.

Приятелите останаха в СССР

Още един повод за носталгия — легендата за чисти и открти отношения между хората.
Такава дружба, каквато имаха моите млади родители с други млади двойки, повече в живота им не се случи. Помня интересна случка — мъжете в командировки, жените чакат.
В друг дневник четем: «Имахме приятели. Излизахме от дома и ги  намирахме. Яздехме велосипеди, пускахме клечки по ручеите, седехме на пейката, на оградата или в училищния двор и говорехме каквото искахме. Когато ни бе нужен някого, чукахме на вратата, звъняхме на звънеца или просто влизахме и се виждахме с него. Помните ли? Без въпроси! Сами!»
Тридесет-четиридесет годишните страдат от това, че приятелите стават все по-малко. На тях просто не стига време. За да се видиш със стар приятел, налага се да се договаря среща едва ли не месец предварително. А и самите срещи стават все по-кратки и формални: всички са заети, всички имат задачи. Възможността във всяко време да се свържеш с човека и да отмениш или измениш предишните договорености провоцира необезателност:«Извинявай, плановете се измениха давай днес не в 5, а в 8 или утре в 5. А по-добре дай утре според както върви да звъннем да се договорим». Време няма.
Болшинството тридесет-четиридесетгодишни са недоволни от живата си, но не виждат реални възможности да я изменят. За да мениш нещо е нужно време, а точно то не стига. Само за минута да спреш стремителният бяг, веднага си изхвърлен на банкета. А това тридесетгодишните не могат да си позволят.
"Скоро ставам на 30. Време няна. Тахикардия, пулс 90 удара вместо 70. Пия лекарства, без да четя инструкциите, доверявам се на лекаря. Няма кога да се запозная с инструкцията по експлуатация на купената кола, само отделни пунктове. Договорът за кредит подписах в банката, пробягал го с очи. Само се убедих, че там са моите фамилия и код, служащите също бързат. Кога за последен път съм пил бира с приятели? Не помня, повече от година мина. Приятелите са разкош. Само за юношеска възраст. С мама разговарям, когато тя позвъни. Нее хубаво това, трябва сам по-често да звъня. Пристигам в къщи, жената и децата спят. Целувам дъщерята, постоя над сина, прегръщам жената. През празниците включвам телевизора, медитирам в екрана, едновременно прещраквайки всички канали, един няма кога да гледам, а и е неинтересно вече. Каква книга исках да дочета? Май «Анна Каренина», половината осталана. Няма да я дочета, много е голяма. Не става. Време няма, бягам. Бягам, бягам"

Революция в името на велосипеда?
В последно време много често мисля за това, каква велика страна просрахме. Страната се наричаше СССР. Това бе велика и свободна страна. Която можеше да изпрати всички на ...  и да диктува своята непреклонна воля на нашата планета Земя.
Носталгията по собственото детство понякога плавно преминава в носталгия по политическият режим. Съветският Съюз започна да се асоциира с държавно развитие, размах, имперска мощ, а също със спокоен, стабилен и щастлив живот:
«Това бе време, когато нямаше безработица, тероризъм и национални конфликти, отношенията между хората бяха прости и понятни, чувствата искрени, а желанията незамъглени».
Носталгията по миналото в различни епохи се е оказвало мощна движеща сила на обществено-политическото развитие. Например, връщането на социалистическите партии на власт в някои източноевропейски страни вече в постсъветският период също най-вече е предизвикано от носталгия по съветските времена.
Ние си мислим, че в съвременна Русия нищо подобно не може да се случи. Поколението на тридесетгодишните е твърде аполитично, твърде потопено в личния живот, за да окаже сериезна поддръжка на коя да е политическа сила. И ако неудовлетвореността от собственият живот расте, това само ще засили техният политически абсентеизм. Вместо активни действия днешните тридесетгодишни избират тихата тъга за светлото време на своето детство, което си е отишло безвъзвратно.
Последното поколение на съветската младеж като цяло бе отбелязано с благодатен печат на дълбоко безразличие към политиката. Докато възрастните разрушаваха съветската система, а после на нейните развалини се опитваха да строят нещо ново, младите хора се занимаваха с лични проблеми. Единствена сфера от общественият живот в която това поколение преуспя — това е бизнесът. Именно затова сред тях има много бизнесмени или мениджъри и така малко политици или общественни дейци.
Но желанието да се свърже безвъзвратното минало с безжалостното настояще далеч не винаги може да бъде интерпретирано в руслото на политическите акций. Нали тъгуват не толкова по социалният строй, колкото по плюшевите мечета, казаци-разбойници и първата целувка във входа. Трудно е да си представим революция под лозунга «Върнете ми правото да се возя на велосипед и да съм щастлив!» Впрочем, през май 1968-а френските студенти строяха барикади под лозунги «Под моста — плаж!» и «Забранява се да се забранява!».
Изглежда, лишени от политически амбиции днешните тридесетгодишни виждат проблемът на историческите промени съвершенно по друг начин. Съветският свят им позволяваше да са човечни, а съвременността — не. След всички социални катастрофи на ХХ век за пръв път става ясно, че във всяко политическо устройство главна и единственно важна фигура остава човека. И буйството на потребителските инстинкти е същата лъжа, както и комунизмът, обещан към 80-а година. Ние вече нямаме илюзий, нямаме нито една надежда, че спасението на човека ще дойде някъде от страна — от политиката или икономиката, не е важно.
Днешните тридесетгодишни, изглежда, първо поколение руски хора, останали сами със себе си. Без патерици на идеологии, без вълшебна пръчица в лицето на Запада. И тук спомените за съветското минало  действително започват да горят душата с безпощаден огън на завистта.
За това, за да усетят собствената човешка ценност, възможности имаше малко, но всички те бяха отлично известни всекиму. Всички знаеха, какви книги трябва да се прочетат, какви филми изгледат и за какво да се говори по нощите в кухнята. Това бе личностният жест, даващ удовлетворение и вселяващ гордост. Днешните време при безкрайността на възможностите прави този жест почти невъзможен или по определение маргинален. Човек се оказа пред лицето на чудовищната бездна на самия себе си, собственото човешко «аз», което до днес винаги бе удачно камуфлирано от проблема на социалното търсене. Поколението на тридесетгодишните се лиши от право на привичното местоимение «ние». Това е объркване не пред времето с неговата икономическа жесткост, но пред собственото отражение в огледалото Кой съм аз? Какво искам? Оттук и медитации на тема юношество. Човек се опитва да намери отговор на мъчителните въпроси там, където той е започвал като личност. Но това е пътешествие не в съветското минало. Това е пътешествие в дълбината на собствената душа и собственото съзнание.
http://lenashvili.livejournal.com/11998.html

И така - какво в крайна сметка виждаме в статията. Изводът направен от автора е приравняване на детско-юношеската носталгия по детството с носталгията за времето на СССР. Макар подобна гледна точка да има право на живот, тя е по-скоро неправилна, дори може да се каже - тенденциозна. Сталинският Съветски Съюз - наследник на Руската империя (Виж статията "Русия като Възпиращият") бе реална работеща цивилизационна АЛТЕРНАТИВА на Западната цивилизация. Натрапената неестествена за Русия и Източната цивилизация социална структура на капитализма предизвиква не носталгия към детството, както авторът се опитва да внуши, а реален цивилизационен избор, различен от този, в който съвременна Русия, както и цял свят, живее. Една от целите, които преследва авторът може да бъде отклоняване на политическата и социална воля на най-активната част от населението за промяна на съществуващата система и пресъздаване на Руската цивилизация и Империя като лидер и пример за подражание от човечеството.

Накрая - нека поносталгираме заедно. Носталгия - към детството, воля и желание да върнем живота в правилната му посока - към днешния ден.